İtalya'da yetkililer hakkında suç duyurusu: Başbakan savcıların sorularını yanıtlayacak

İtalya'da korona virüsü önlemlerinin geç alındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Cuma günü savcılarla bir araya geleceğini söyleyen İtalya Başbakanı Conte, "Hiç endişeli değilim. Cuma günü Bergamolu savcıların sorularını yanıtlayacağım" diye konuştu.

© AFP
İtalya'da yetkililer hakkında suç duyurusu: Başbakan savcıların sorularını yanıtlayacak

İtalya’da korona virüsünden (Covid-19) ölenlerin yakınların salgınla ilgili yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.  Savcılar, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Sağlık Bakanı Roberto Speranza ve İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese’yi dinlemeyi planlıyor. Conte, “Hiç endişeli değilim. Cuma günü Bergamolu savcıların sorularını yanıtlayacağım” dedi.
 
İtalya’da salgınının en çok etkilediği kuzeydeki Lombardiya bölgesinde, virüs nedeniyle yakınlarını ölenler, önlemlerin geç alınması sebebiyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ailelerin sosyal medyada kurduğu “Biz suçluyoruz (Noi denunceremo)” isimli oluşum, salgının büyük kayıplara yol açtığı Bergamo kentinde savcılığa giderek, 50 şikayet ve suç duyurusu dosyasını iletti. Ailelerin suç duyurusunun temelini ise yetkililerin salgının erken dönemlerinde yayılmayı önleyici tedbirleri almadığı iddiası oluşturuyor.

‘SAVCILIĞA 150 DOSYA DAHA TESLİM EDECEĞİZ’

Basın açıklaması yapan “Biz suçluyoruz”un kurucularından Luca Fusco, bugün 50 dosya sunduklarını, 150 kadar dosya daha teslim edecekleri söyledi. Fusco, “Sadece Lombardiya’da değil, olanlar hakkında sorumluları belirlemek, adalete sahip olabilmek için hakikat arayışındayız” diye konuştu.

Fusco, siyasi sorumluların olduğunu belirterek, “23 Şubat’tan 8 Mart’a kadar geçen 15 günlük sürede virüs, bizimle beraber dolaştı. Biz Bergamolular, seyahat ettik, işe gittik, yedik, içtik, toplandık, bu sırada virüs de bizimle sorunsuz şekilde dolaşıp yayıldı” ifadelerini kullandı.

İtalyan ANSA ajansının haberinde, Bergamolu savcıların, Başbakan Giuseppe Conte, Sağlık Bakanı Roberto Speranza ve İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese’yi de dinlemeyi planladığı ifade edildi.

Aynı savcılar, daha önce Bergamo’nun içinde bulunduğu Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana ve Bölgesel Yönetimin Sağlık İşlerinden Sorumlu Üyesi Giulio Gallera’nın ifadelerine başvurmuştu.

CONTE: ENDİŞELİ DEĞİLİM

Bu arada Başbakan Conte, akşam saatlerinde Başbakanlık çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bergamolu savcıların ifadesine başvuracak olmasına ilişkin haberlere değinen Conte, “Hiç endişeli değilim. Cuma günü Bergamolu savcıların sorularını yanıtlayacağım” dedi.

İtalya’da Covid-19 nedeniyle salgının başladığı 21 Şubat’tan bu yana 34 bin 114 kişi öldü. Ölümlerin 16 bin 349’u Lombardiya’da görüldü. Bergamo’da ölenlerin sayısının 3 bini aşkın olduğu belirtiliyor. (ROMA/AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 21:47
SIRADAKİ HABER