İtalya’dan Venezuela resti

İtalya'nın diğer Avrupa ülkelerinin aksine, Guaido'yu Venezuela Başkanı olarak görmediği bildirildi.

© REUTERS
İtalya’dan Venezuela resti

Reuters'in verdiği son dakika bilgisine göre İtalya, Avrupa Birliği'nin (AB) Guaido'yu Venezuela geçici lideri olarak tanımasını bloke ettiğini bildirdi.

Dün Fransa Avrupa Birliği Bakanı Loiseau, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun bugün seçim ilanı yapmaması durumunda, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını duyurmuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun bugün seçim ilanı yapmaması durumunda, yeniden seçim yapılana kadar Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını belirten Loiseau, Guaido'nun da Maduro yerine seçim düzenlemesinin meşru olacağını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela halkının kendi geleceklerine özgürce karar vermeleri gerektiğini belirterek, "8 gün içinde seçimler ilan edilmezse siyasi süreci başlatabilmek için Guaido'yu geçici başkan olarak tanımaya hazır hale geleceğiz. Bu konuda Avrupalı ortaklarla çalışıyoruz" demişti.

Öte yandan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de 8 gün içerisinde seçim kararı alınmadığı takdirde Guaido'nun devlet başkanı olarak tanınması için Avrupa Birliği'ne çağrı yapmıştı.

Almanya'dan da diğer liderlerinkine benzer bir açıklama yapılmıştı.

VENEZUELA KRİZİ

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı yönde adım atmıştı.

Rusya, Küba, Çin, İran, Meksika, Türkiye ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER