Katalan lider adaylığını açıkladı

Eski Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Carles Puigdemont, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

© REUTERS
Katalan lider adaylığını açıkladı

Bağımsızlık referandumu sonrası Madrid'teki merkezi yönetimin hakkında yakalama kararı çıkarmasının ardından İspanya'dan ayrılan Puigdemont "Junts per Catalunya" partisini birinci sıradan adayı olacak.

Puigdemont, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Katalonya'nın kendi geleceğini belirleme hakkını Avrupa'nın kalbinden dünyaya taşıyarak uluslararası hale getirmek için yeni bir adım atma zamanı" ifadelerini kullandı.

Puigdemont, ülkesinde başkaldırma ve isyana teşvik iddiasıyla karşı karşıya kalıyor ve suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezası alma ihtimali bulunuyor.

Puigdemont ülke dışında olmamasına rağmen Aralık 2017'de yapılan bölgesel parlamento seçimlerini kazandı.

Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran bağımsızlık yanlısı partilerin Puigdemont'u tekrar başkan seçme girişimi ise İspanyol mahkemeleri tarafından engellendi.

Hakkındaki Avrupa Geneli Yakalama Emri gereği Almanya'da tutuklanmasının ardından mahkeme Puigdemont'un iadesi halinde isyan suçlamasından yargılanamayacağı ama daha hafif olan kamu kaynaklarını suiistimal etmekten yargılanabileceği kararı verdi. Bunun üzerinde İspanya yakalama emrini geri çekti.

Junst per Catalunya Partisi'nin internet sitesinden yapılan duyuruda "21 Aralık 2007'de olduğu gibi tekrar kazanacağız. Dürüst politika sözümüzü diyaloğa geri dönerek, insanlar arası harmoniye ve demokrasiyi korumaya önem vererek yerine getireceğiz" dendi.

KATALONYA'DAKİ REFERANDUM SÜRECİ

Katalonya'da 1 Ekim 2017’de yapılan bağımsızlık referandumu ve 27 Ekim 2017'de Katalonya parlamentosunda kabul edilen tek taraflı bağımsızlık deklarasyonu sonrasında Carles Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi yurtdışına çıktı.

İspanya'da kalan sanık Katalan siyasetçilerden 9'u tutuklu, 3'ü de şartlı serbest olan 12'sinin Madrid'deki Yüksek Mahkeme'de yargılanmasına ise 12 Şubat'ta başlandı.

Savcılık sanıklar hakkında "devlete karşı ayaklanma" suçundan 7 ila 25 yıl hapis talep ediyor.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerde 25 yılla hakkında en fazla hapis cezası talep edilen eski Katalonya Hükümet Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ise kendisinin "siyasi tutuklu" davanın da "siyasi" olduğunu savunmuştu.

Junqueras, "Yaptıklarımızın hiçbiri suç değil. Oy kullanmak suç değil, çünkü böyle bir şey Ceza Yasası'nda yok" demişti.

SIRADAKİ HABER