Kati Piri: Bütün Kürt dostların Newroz’u kutlu olsun

Newroz dünya çapında kutlanırken, liderlerden ve diplomatlardan da kutlama mesajları yağıyor.

© REUTERS
Kati Piri: Bütün Kürt dostların Newroz’u kutlu olsun

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ülkedeki Kürtlere teşekkür ederken,  Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ise “Bu yıl umut ve barış getirsin” dedi.

BM: İNSAN HAKLARINA BAĞLILIĞIMIZI TEYİT ETME ŞANSI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 300 milyondan fazla insanın Newroz’u kutladığına dikkat çekerek, “Bu hepimiz için barış, insan hakları ve insan onuruna bağlılığımızı teyit etme; diyalog ve karşılıklı saygıyı güçlendirme; gezegeni koruma ve kimseyi geride bırakmayan bir gelecek inşa etme şansı” dedi.

KATİ PİRİ: BU YIL BARIŞ GETİRSİN

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ise İngilizce, Kürtçe ve Türkçe bir mesaj paylaştı. Piri, “Bütün Kürt dostların Newroz’u kutlu olsun. Bu yıl umut ve barış getirsin. Newroz pîroz be! Newroz kutlu olsun!” diye yazdı.

JEREMY CORBYN KÜRTLERE TEŞEKKÜR ETTİ

İngiltere’de ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ülkedeki Kürtlere teşekkür etti. Bir Newroz etkinliğinde konuşma yapan Corbyn, “Britanya’nın her yanındaki Kürtlere, hayatlarımıza ve toplumumuza yaptıkları katkı, özellikle yılın bu zamanında getirdikleri neşe için teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Almanya ile Fransa’nın Erbil başkonsoloslukları da Twitter hesaplarından Newroz için kutlama mesajları paylaşırken, ABD Erbil Başkonsolosluğu bir video ile Newroz'u kutladı.

SIRADAKİ HABER