Koalisyon Washington'da toplanıyor

DAİŞ Karşıtı Koalisyon üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantının 6 Şubat'ta Washington'da yapılacağı bildirildi.

© AP
Koalisyon Washington'da toplanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu toplantıya koalisyona üye 79 ülkeden temsilcilerin katılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ev sahipliği yapacağı bir günlük toplantıda, Suriye ve Irak'ta DAİŞ'e karşı verilen mücadelede gelinen son noktanın kapsamlı şekilde ele alınacağı ifade edildi.

Toplantıda, söz konusu ülkelerde DAİŞ'in yeniden güçlenmemesi için alınacak tedbirlerin ve küresel anlamda DAİŞ'le bağlantılı şebekelere karşı verilen mücadelenin de ele alınacağı kaydedildi.

KARARLILIK MESAJI

Açıklamada, “ABD'nin Suriye'den çekilmesinden sonra Suriye ve Irak'ta DAİŞ'in yeniden ortaya çıkmaması konusunda kararlıyız. Ayrıca DAİŞ'in son kalan parçalarının yok edilmesi ve onun küresel amaçlarının ortadan kaldırılması konusunda Koalisyon ile çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada DAİŞ yenildikten sonra Suriye'de yerlerinden edilmiş insanların evlerine gönüllü şekilde dönebilmeleri yönündeki “istikrar çabalarının” Koalisyon tarafından sürdürüleceğine işaret edildi.

Son DAİŞ Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları toplantısı, 12 Temmuz 2018'de Brüksel'de gerçekleştirilmişti.

SIRADAKİ HABER