Kremlin'den Biden'ın Putin'le ilgili sözlerine açıklama

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında ‘katil’ ifadesini kullanmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, böylesi bir durumun ikili ilişkilerin tarihinde görülmediğini, konuyla ilgili açık bir tepki gösterileceğini kaydetti.

© TASS
Kremlin'den Biden'ın Putin'le ilgili sözlerine açıklama

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Biden'in Putin'e ilişkin yorumu çok kötü ve teamüllerden yoksun. Yaptığı yorumlar Biden'in Rusya ile ilişkiler inşa etmek istemediğini açıkça gösteriyor, Moskova bunu hesaba katacak. ABD ile ilişkilere yaklaşımımızı yakın gelecekte analiz edeceğiz" denildi.

Biden’ın ABC televizyonuna verdiği röportaj sırasında Putin için kullandığı ifadeleri ‘çok kötü’ olarak nitelendirildi. Biden’ın sözlerinin ikili ilişkileri nasıl etkileyeceği sorusuna karşılık Peskov, “Nasıl olacağı kesinlikle açık” dedi.

'Böyle bir şey tarihte görülmedi'
Sözlerine daha fazla açıklık getirmesi istenirken bu talebi reddeden Peskov, “Yapılacak bir şey yok. Böyle bir şey tarihte görülmedi” dedi.

Peskov’un açıklamasına göre, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, görüşmeler ve Washington ile ikili ilişkilerin gözden geçirilmesi için Moskova’ya davet edildi.

'Şu anda net bir plan yok'

Peskov, ayrıca şu ifadeleri kullandı:
“Şu anda net bir plan yok. Ancak büyükelçi her halükarda Moskova’ya gelecek ve ziyareti bir günden fazla sürecek. Bu nedenle gerekirse devlet başkanı büyükelçiyi dinlemek konusunda bir karar alacaktır. Şimdilik net bir plan yok”.

Moskova’nın ABD ile ilişkileri koparmayı değerlendirmeye hazır olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Peskov, “Şimdilik bu konuda ekleyecek bir sözüm yok” dedi.

Kremlin’in ABD tarafından gelen bu adımı bir tür ‘tuzak’ olarak görüp görmediği sorusunu da karşılıksız bırakan Peskov, Putin’in Biden’ın açıklamalarına bizzat yanıt vermeyi planlayıp planmadığına ilişkin de bir açıklama yapmadı. Peskov, “Konuyla ilgili yaklaşımımız önümüzdeki süreçte analiz edilecek. Moskova’ya davet edilen büyükelçimizle yapılacak görüşmeler de bu sürece dahil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 13:05
SIRADAKİ HABER