Macron'a Guaido tepkisi: Sarı Yelekliler de cumhurbaşkanı çıkarır!

Fransız solcu siyasetçi Jean-Luc Melenchon, ülkesinin Venezuela'da kendini geçici başkan ilan eden Juan Guaido'yu tanımasını eleştirdi: Biz böyle yaparsak, Sarı Yelekliler lideri Drouet de Fransa cumhurbaşkanı olabilir.

AFP
Macron'a Guaido tepkisi: Sarı Yelekliler de cumhurbaşkanı çıkarır!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Venezuela’da kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Juan Guaido’yu resmen tanıma kararı, Fransız vekil Jean-Luc Melenchon’un tepkisini çekti. Macron’a yönelik eleştirileriyle bilinen solcu siyasetçi, bu kararın Sarı Yelekler liderinin kendisini Fransa’nın meşru yöneticisi ilan etmesi gibi olduğunu’ söyledi.

Başkaldıran Fransa hareketinin lideri olan Melenchon, “Fransa’nın Guaido’yu destekleme kararı, kendisinin cumhurbaşkanı olduğunu ilan eden bir maceracıyı tanımakla aynı” dedi. Fransa’nın söz konusu kararının ‘iyi bir şey olmadığını’ söyleyen Melenchon, Sarı Yelekler liderlerinden Eric Drouet’i kastederek “Biz böyle yaparsak, bay Drouet Fransa cumhurbaşkanı olabilir” ifadelerini kullandı.

Melenchon daha önce de Maduro’ya destek açıklamasında bulunarak, kendisini devirmeye çalışan darbecileri kınadığını açıklamıştı.

‘YALNIZCA MACRON DESTEKLİYOR’

Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Fransa, Venezuela’daki darbecileri desteklemiyor, yalnızca Macron destekliyor” ifadelerini kullanan Melanchon, “Direnin, Nicolas Maduro Venezüella’nın devlet başkanıdır. Venezüella için barış ve özgürlük” mesajını paylaşmıştı.

​Fransa ile birlikte çok sayıda Avrupa ülkesi, Venezuela lideri Maduro’ya seçim ilan etmesi için verilen 8 günlük sürenin dolmasının ardından, kendisnii ‘geçici devlet başkanı’ olarak ilan eden Juan Guaido’yu tanıdıkların açıklamıştı. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER