Macron: Fransız DAİŞ’liler ülkeye alınmayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye ve Irak'taki Fransız DAİŞ'li teröristlerin ülkeye getirilmeyeceğini bildirdi.

© AFP
Macron: Fransız DAİŞ’liler ülkeye alınmayacak

Macron, eylemlerin yol açtığı sorunların çözümüne ilişkin Elysee Sarayı'nda, ülkenin doğusundaki belediye başkanları ile düzenlediği toplantıda, Suriye ve Irak'ta bulunan Fransız DAİŞ'li teröristlerin ülkeye getirilmeyeceğini belirtti.

Fransa'nın konuyla ilgili her zaman pozisyonunu koruduğunu ifade eden Macron, bu teröristlerin tutuklandığı ülkelerde yargılanması gerektiğini söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, dün Elysee Sarayı'nda Macron ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "13 Fransız DAİŞ üyesi terörist Irak'a teslim edildi ve Irak'ta yargılanacaklar" ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 10 gün önce Twitter hesabından paylaştığı mesajda Avrupa ülkelerine, Suriye'de yakalanan Avrupa kökenli terör örgütü DAİŞ'li militanlarını teslim alarak yargılamaları çağrısında bulunmuş aksi halde teröristleri serbest bırakmak zorunda kalacağını kaydetmişti.

Trump, "İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Avrupalı müttefiklerden Suriye'de yakaladığımız 800 DAİŞ militanını teslim alarak yargılamasını istiyoruz. DAİŞ çökmek üzere. Hoş olmayan diğer alternatif ise onları serbest bırakmak zorunda kalmak" demişti.

SIRADAKİ HABER