NATO, Makedonya'yı 30. üye olarak kabul etmeye 'hazır'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Makedonya'yı ittifakın 30. üyesi olarak kabul etmeye hazır olduklarını ifade etti.

© REUTERS
NATO, Makedonya'yı 30. üye olarak kabul etmeye 'hazır'

Temaslarda bulunmak üzere Makedonya'nın başkenti Üsküp'e gelen Stoltenberg, Başbakan Zoran Zaev ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Makedonya'nın "tarihi bir fırsat ile karşı karşıya olduğunu" söyledi.

'İSİM ANLAŞMASINI KABUL ETMENİZ GEREKİYOR'

Zaev ile ortak basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, Makedonya'nın uluslararası toplumun tam üyesi olması için eşsiz bir fırsat olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi olmanız için isim anlaşmasını kabul etmeniz gerekiyor. NATO üyeliği için başka yol yok" dedi.

Stoltenberg, ülkedeki bazı kişilerin 30 Eylül'deki referanduma 'hayır', ancak NATO üyeliğine 'evet' diyebileceklerini düşündüğünü kaydederek, "Ancak böyle bir alternatif yok. Yunanistan ile anlaşmayı reddedebileceğiniz ve NATO'ya üye olabileceğiniz fikri tamamen bir illüzyon" diye konuştu.

Referanduma az bir zaman kaldığına dikkati çeken Stoltenberg, "hayatta bir kez meydana gelebilecek böyle bir fırsat" için vatandaşlara sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

'NATO DÜNYADA 1 MİLYAR İNSANI GÜVENDE TUTUYOR'

Stoltenberg, NATO'nun kapısının açık olduğunu vurgulayarak, "NATO dünyada bir milyar insanı güvende tutuyor" ifadelerini kullandı.

Güvenliğin ekonomik istikrar sağladığına işaret eden Stoltenberg, Karadağ örneğini anımsatarak, bu ülkedeki yatırımların NATO üyeliğinin ardından iki kat arttığını belirtti.

Stoltenberg, Makedonya'ya NATO misyonlarına katkısından dolayı teşekkür ederek, "Bu ülkenin halkı, bu yolu yürümeye karar vermeli. Geleceğiniz sizin elinizdeyken biz sizi NATO'ya bekliyoruz." dedi.

Başbakan Zaev de NATO ile Makedonya arasındaki ortaklık ve iş birliğinin tanıtılmasına olan şahsi taahhüdünden dolayı Stoltenberg'e teşekkür ederek, NATO'ya üyelik davetinin ülkedeki iç bütünlüğe etkisi olduğunu ve Makedonya'yı güçlü liderlik olarak Batı Balkanlar'da örnek olarak gösterdiğini söyledi.

'NATO SİZİ 30. ÜYE OLARAK KABUL ETMEYE HAZIR'

Stoltenberg ayrıca, Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ile Makedonya ordusunun özel kuvvetleri tarafından İlinden Kışlası'nda gerçekleştirilen gösteri tatbikatını da izledi.

Tatbikatın ardından açıklama yapan Stoltenberg, bu tatbikatın Makedonya ordusunun iyi eğitilmiş üyelerinin bulunduğunu ve artık dünyanın birçok yerinde zorlu operasyon ve istikrar çabalarına katılabilmeye hazırlıklı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

30 Eylül'deki referandumda kararı halkın vereceğine işaret eden Stoltenberg, "Benim söyleyebileceğim, NATO sizi ittifakın 30. üyesi olarak kabul etmeye hazırdır. Bildiğiniz üzere tüm 29 üye ülke, temmuz ayındaki zirvede tam üye olmanız için ve kabul müzakerelerinin başlaması için karar vermişti. Biz bu konuda bağlılığımızı sürdüreceğiz, ancak sizin tam üye olabilmek ve kabul müzakerelerini tamamlamak için isim anlaşmasını uygulamanız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Savunma Bakanı Şekerinska da tatbikatın Makedonya ve ordusunun sahip olduğu bilgi, profesyonellik ve kalitesini kanıtladığını ifade etti.

SIRADAKİ HABER