Pompeo 2'nci Ortadoğu turunda

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bir ay arayla 2'nci kez Ortadoğu turuna bugün çıkıyor.

© REUTERS
Pompeo 2'nci Ortadoğu turunda

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Kuveyt, İsrail ve Lübnan'ı ziyaret edeceği ve ikili ilişkiler, ortak çalışma alanları ile İran konusunu ele alacağı belirtildi.

Pompeo, İsrail'de ayrıca Yunan ve Güney Kıbrıslı yetkililerle bir araya gelerek enerji ve güvenlik konularını görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Bakan, bölgesel istikrarın sağlanması, güvenlik ve ekonomik iş birliğinin yanı sıra İran rejiminin zararlı faaliyetlerine karşı koyma konularını da ele alacak" ifadelerine yer verildi.

Kuveyt, İsrail ve Lübnan için "bölgenin güvenlik, istikrar ve ekonomik refahı için kritik öneme sahip ülkeler" tanımlaması yapılan açıklamada, ABD'nin bu ülkeler ile olan ilişkilerini güçlendirmekte kararlı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Kuveyt ile ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi gerektiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Bu ortaklıklar, terörle mücadele, ticaret ve yatırımın artırılması, küresel enerji kaynaklarının korunması ve bölgedeki dini hoşgörü ve özgürlüğün sağlanması gibi ortak hedeflerin gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Kuveyt Emirine Körfez anlaşmazlığına çözüm bulmadaki rolünü vurgulayacak ve Orta Doğu Stratejik İttifakının (MESA) kurulması konusunda birleşmiş bir Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyinin (GCC) önemine değinecektir"

FİLİSTİN GÜNDEMİ

Açıklamada, Pompeo'nun, İsrail ve Filistin arasında barışın sağlanması konusunda görüşmeler yapacağı, Ağlama Duvarı ve Hazreti İsa'nın mezarının bulunduğuna inanılan Kıyamet Kilisesi'ne giderek dini hoşgörüyü destekleme ve antisemitizme karşı mücadele konusunda da açıklamalarda bulunacağı kaydedildi.

İRAN İLE MÜCADELE

Ayrıca Pompeo'nun liderlerle Tahran yönetimine karşı mücadelenin önemine değineceği belirtildi.

Açıklamada, "İran rejimi, Orta Doğu'daki istikrara en büyük tehdittir. Bakan, ABD’nin, Hizbullah ve Hamas’ın yasa dışı tünel açması, İran menşeli yüzlerce roket ve füzenin İsrail’e atılması ve İran'ın saldırganlığı ile mücadele konusundaki kararlılığını vurgulayacak. Ayrıca Lübnan yönetimindeki Hizbullah etkisine dair endişesini yineleyecek" ifadeleri yer aldı.

Daha önce Ortadoğu turuna çıkan Pompeo, Ürdün, Irak, Kürdistan Bölgesi, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman ve Kuveyt'i ziyaret etmişti.

SIRADAKİ HABER