Ruhani: Düğün ve matemleri bir kenara bırakmalıyız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki virüs vakalarındaki artışı göstererek, “Düğün ve matem törenleri ile aile toplantılarını bu süreçte bir kenara bırakmalıyız” dedi.

© REUTERS
Ruhani: Düğün ve matemleri bir kenara bırakmalıyız

İran, bazı eyaletlerde artan coronavirüs (Covid-19) vakalarına rağmen salgınla mücadele tedbirlerini gevşetmeyi sürdürüyor.

Başkent Tahran'da düzenlenen Coronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısı sonrasında konuşan Hasan Ruhani, ülkedeki salgın süreciyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Ruhani, salgının uzun süre devam edebileceğine, belki de yıl sonuna (İran takvimine göre Mart 2021) kadar sürebileceğine dikkati çekti.

Zorunlu olmadıkça toplantılardan kaçınma çağrısında bulunan Ruhani, bir bölgede düzenlenen bir düğünün vakaların artışına neden olduğunu hatırlatarak, "Düğün ve matem törenleri ile aile toplantılarını bu süreçte bir kenara bırakmalıyız" ifadesini kullandı.

Ruhani, az vaka görüldüğü için "beyaz bölge" olarak adlandırılan ilçelerin dışında "sarı bölgelerde" de 21 Haziran'dan itibaren gerekli sosyal mesafe ve sağlık talimatlarına uyulması koşuluyla cuma namazlarının kılınabileceğini belirtti.

Ruhani, sinema ve konserler gibi kültürel etkinliklerin de 21 Haziran'dan itibaren salon kapasitesinin yüzde 50'sinin kullanılması şartıyla düzenleneceğini dile getirdi.

Toplamda 167 bini aşkın kişinin enfekte olduğu İran'da Covid-19 kaynaklı can kaybı 8 bin 134'ü bulmuş durumda.

SIRADAKİ HABER