Ruhani, istifa eden Zarif'e sahip çıktı: ABD'ye karşı ön cephede!

İran, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in istifasıyla karıştı. İstifayı henüz kabul etmeyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Zarif Amerika ile mücadelenin ön cephesinde" diyerek bakana sahip çıktı.

© IRNA
Ruhani, istifa eden Zarif'e sahip çıktı: ABD'ye karşı ön cephede!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’yle nükleer krizde ülke içi eleştirilerin hedefi olan ve dün sürpriz bir biçimde istifa eden Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e ‘sahip çıktı’. Ruhani, “Zarif Amerika ile mücadelenin ön cephesinde” ifadelerini kullandı.

Ruhani, Zarif’in istifasını henüz kabul etmiş değil. İran Cumhurbaşkanı’nın ofisi, istifanın onaylandığına dair haberleri de bugün resmen yalanladı.

İran Meclisi’nden bir grup vekil istifanın reddedilmesi için Ruhani’ye hitaben bir mektup yazıp imza toplarken, krizin nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

NE OLMUŞTU?

Yaklaşık altı yıldır İran’ın dışişleri bakanı olan Zarif, İran’ın 2015’te Washington dahil Batılı güçler ile yaptığı ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl çekildiği tarihi nükleer anlaşmanın mimarıydı. İran’ın nükleer programından geri adım atması karşılığında Batı yaptırımlarının kaldırılmasını öngören anlaşma, ülke içindeki sertlik yanlılarının tepkisini çekmişti. Trump’ın Mayıs 208’de bu anlaşmadan tek taraflı olarak çekilip Tahran’a yeni yaptırımlar dayatması, İran içindeki bu kanadının tepkisinin artmasına sebep olmuştu. 

SIRADAKİ HABER