Rusya, ABD’yi yeni füze denemesine karşı uyardı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kıtalararası balistik füzeyi önleme denemesini gerçekleştirme niyetinin tehlikeli bir füze savunma politikasının tezahürü olduğunu belirtti.

© AFP 2019 / ABD Donanması
Rusya, ABD’yi yeni füze denemesine karşı uyardı

Daha önce ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un 2020 yılında, kıtalararası balistik füzeleri önleme amacıyla geliştirilen SM-3 güdümlü füzeyi test edeceği bildirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Washington uzun yıllar boyunca Moskova'ya, oluşturmakta olduğu füze savunma sisteminin Rusya'nın nükleer caydırma güçlerine tehdit oluşturmadığı yönünde güvence veriyordu" ifadeleri yer aldı.

2012'deki Moskova Güvenlik Konferansı'nda, Rus uzmanların sunduğu ve ABD'nin bu türden füzelerin Rus stratejik silahları yok etme ve böylelikle Rusya'nın stratejik caydırıcılığın etkinliğini azaltma yeteneğini ortaya koyan hesaplamaları değerlendiren ABD'li yetkililerin bu hesapların yanlış olduğuna ikna etmeye çalıştığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Hatta Rusya'nın tedirginliğinin güya fizik kurallarına ve coğrafya kavramlarına zıt olduğu formülü kullanılmaya başlandı. Bu formül, bir tür aksiyom gibi sürekli tekrarlanıp durdu. Görünüşe bakılırsa o anda Rusya ve ABD, fizik kuralları ve coğrafya kavramları farklı 

ABD'nin bir kez daha füze savunması konusundaki politikasının tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı niteliğini sergilediği kaydedilirken bu konuyu iyice düşünme ve uluslararası güvenlik alanındaki birikmiş sorunlara çözüm bulmak için ciddi bir şekilde ortak arayışa girme çağrısı yapıldı.

Bakanlık, Washington'un SM-3 Block IIА füzesini deneme planlarını hayata geçirmesi durumunda gereken yanıt tedbirlere başvurulacağını kaydetti.

SIRADAKİ HABER