Rusya'dan çağrı: Venezüella'ya yönelik askeri müdahaleye karşı çıkın

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Latin Amerika ülkelerine, komşuları Venezüella'ya askeri müdahale yapılmasına karşı çıkmaları çağrısı yaptı.

© REUTERS / Shannon Stapleton
Rusya'dan çağrı: Venezüella'ya yönelik askeri müdahaleye karşı çıkın

BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin talebi üzerine Venezüella'daki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ''Bölgedeki tüm ülkelere, siyasi bağları ne olursa olsun komşuları Venezüella'ya karşı güç kullanılmasına yüksek sesle karşı çıkmaları çağrısı yapıyoruz.'' dedi.

Venezüella'nın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini belirten Nebenzya, Venezüellalıların gıda ve ilaç alabilmesi için bu ülkeye yönelik ambargoların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Nebenzya, ABD ve İngiltere'yi ise Venezüella halkına ait 30 milyar dolarlık petrol ve altın gelirine el koymakla suçladı.

Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da ABD'nin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik ''darbe girişiminin'' başarısız olduğunu belirterek, ''Cumartesi günü yaşananlar darbenin son bölümüydü, dudaklarımı iyi okuyun, başarısız oldu.'' diye konuştu.

Arreaza, ABD'yi Latin Amerika'da barış ve güvenliği tehdit etmekle suçlayarak, ''BM Güvenlik Konseyi ülkeme karşı askeri müdahaleye karşı çıkabilecek mi? ABD'nin savaş çabalarını durdurabilir mi?'' dedi.

SIRADAKİ HABER