Rusya: Şam ve Kürtler arasındaki diyaloğu destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriyeli Kürtlerin Esad ile diyaloga başlaması gerektiğini söyledi.

Reuters
Rusya: Şam ve Kürtler arasındaki diyaloğu destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin bugün yaptığı açıklamada, müttefikleri ABD ülkeden çekilmeye hazırlandığı için Suriyeli Kürtlerin Esad ile diyaloga başlaması gerektiğini söyledi. Verşinin "Şam ve Kürtler arasındaki bu diyaloğu destekliyoruz" diye konuştu.

"ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından en olacak?" diye soran Verşinin "Suriye'nin kuzeybatı bölümünde sahada yabancı birliklerin olmaması durumunda bence en iyi çözüm Kürtler ile Esad arasında bir diyaloğun başlaması" dedi. Verşinin "Kürtler Suriye nüfusunun bir parçası... Şam ve Kürtler arasındaki sorunları biliyoruz ancak bence diyalog ile bir çözüm sağlanabilir" şeklinde konuştu.

"KENDİ ÜLKENİZ DIŞINDA KİMSE SİZİ KORUMAYACAK"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Pazar günü başkent Şam’da yaptığı açıklamada ABD'nin ona bel bağlayan grupları korumayacağını savundu. Esad ülkenin kuzeyindeki Kürt grupları ima ederek "Amerikalılar sizi takas aracı olarak cepte tutacak ve buna çoktan başladılar bile" diyen Esad "Kendi ülkeniz dışında kimse sizi korumayacak" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 22:00
SIRADAKİ HABER