'S-400'den vazgeçilmezse, F-35 satış süreci tamamlanmasın'

ABD'li Orgeneral Curtis Scaparrotti, Washington'a, Rusya'dan S-400 füzelerini alma planından vazgeçmediği takdirde, Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının satış sürecini tamamlamaması çağrısında bulundu

© REUTERS
'S-400'den vazgeçilmezse, F-35 satış süreci tamamlanmasın'

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ABD’li Orgeneral Curtis Scaparrotti, Washington’a Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satış sürecini tamamlamaması çağrısında bulundu. Scaparrotti çağrısına gerekçe olarak Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri alma planından vazgeçmemesini gösterdi.
 
ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuşan Scaparrotti, “Washington, Rus yapımı sistemleri kullanan müttefiklerle çalışmamalı ve onlarla F-35 uçurmamalı. Özellikle de en ileri teknolojik kapasiteye sahip olan Rus hava savunma sistemlerini satın alanlarla…” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta S-400 alımından geri adım atmayacaklarını açıklamıştı. Erdoğan, “Kusura bakmayın, biz bu anlaşmaları yaptık, bitti bu iş” diye konuşmuştu.

ANKARA: S-400’DEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Öte yandan Ankara’da geçtiğimiz günlerde Patriot ve S-400 konusundaki diplomasi trafiği arttı. Pazar günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’den vazgeçmeyeceklerini, ABD ile Patriot füzeleri için müzakerelerin ise başladığını söyledi.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer Türkiye’ye geldi. İkilinin Ankara’daki temaslarında bu iki konu ele alındı. Müzakerelerde hangi noktaya gelindiği ise bilinmiyor.

Rusya ile Türkiye, Aralık 2017’de S-400 füze savunma sistemi satışı için anlaşma imzalamıştı. S-400 füzelerinin bu yılın sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Ancak başta ABD olmak üzere bazı NATO ülkeleri Türkiye’ye tepkili.

Aralık ayında ise ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Türkiye’ye 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sisteminin satışını onaylamıştı.

İlk F-35 savaş uçaklarının ise 21 Haziran’da bir törenle Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 22:24
SIRADAKİ HABER