Trump: Bazen masadan uzaklaşmak gerekir

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Vietnam'da görüşen ABD Başkanı Donald Trump, “Herhangi bir şey imzalamak konusunda karar vermedik, iyi bir şey olmadığını düşündük. Bazen de masadan uzaklaşmanız gerekir” dedi.

© REUTERS
Trump: Bazen masadan uzaklaşmak gerekir

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Vietnam'da görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açıklamalarda bulundu.

“Kuzey Kore konusunda Kim Jong-un'la görüşmelerde son derece yapıcı bir zaman geçirdik” diyen Trump, Herhangi bir şey imzalamak konusunda karar vermedik, iyi bir şey olmadığını düşündük. Şu anda bazı seçeneklerimiz vardı ve bu seçeneklerin hiçbirini kullanmama kararı verdik. Bazen de masadan uzaklaşmanız gerekir” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore liderinin yaptırımların kaldırılmasını istediğini belirten Trump, şunları kaydetti:

“Şu anda yaptırımlar hala uygulanmakta. Kuzey Kore yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. İstediğimiz her şeyi yapmadıkları için anlaşma sağlanamadı. İstediğimiz noktaya gelineceğini düşünüyorum. Kim Jong-un bana söz verdi, nükleer test yapmayacaklarını söyledi. Kim Jong-un ile birbirimizi seviyoruz. İyi anlaştık. Anlaşma bizim için uygun değildi. Hızlı yapmaktansa doğru yapmayı tercih ederim.”

Dün başlayan Trump-Kim zirvesinin ilk günündeki görüşmelerin pozitif geçtiği bildirilmiş, asıl zirve görüşmelerinin ise bugün gerçekleştirileceği kaydedilmişti.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Vietnam'daki zirvenin neticesiz sona erdiğini duyurdu.

SIRADAKİ HABER