Trump, Golan'da İsrail egemenliğini tanıyan kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Trump, işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki 'İsrail egemenliğini' imzaladığı kararnameyle resmen tanıdı. Trump, 21 Mart tarihinde "Golan'daki İsrail egemenliğini tanımanın zamanı geldi" demişti.

© REUTERS
Trump, Golan'da İsrail egemenliğini tanıyan kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki ‘İsrail egemenliğini’ tanıyan kararnameyi imzaladı. Trump, pazartesi günü İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı görüşmenin başlangıcında imzaladığı kararnameyi, imzalayacağını daha önce duyurmuştur.
 
Netanyahu ile görüşmesi başlamadan Trump, İsrail’in 1967’de Ortadoğu’da Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepeleri üzerinde egemenliğini tanıdığını imzaladığı belgeyle resmileştirdi.

Trump  21 Mart tarihinde ABD’nin “Golan’daki İsrail egemenliğini tam olarak tanıma zamanı” olduğunu söylemişti. Trump’ın kararnameyi imzalaması Netanyahu’ya 9 Nisan’daki İsrail seçimlerinde destek vermesi olarak yorumlanıyor.

SURİYE: BU ULUSAL EGEMENLİĞİMİZE SALDIRI

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Trump’ın kararı “ülkenin ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşı bir saldırı” olarak nitelendirildi. 

SIRADAKİ HABER