Trump: İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için anlaşmaya vardı

ABD Başkanı Trump: İsrail ve BAE ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için anlaşmaya vardı

© REUTERS / BRENDAN MCDER
Trump: İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için anlaşmaya vardı

İsrail ve BAE'nin ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için anlaşmaya vardığını duyuran Trump, "İsrail ile BAE arasındaki barış anlaşması büyük bir ilerleme. Şimdi bölgede benzer anlaşmaların gerçekleşeceğini umuyorum" dedi. 

Reuters’ın üst düzey Beyaz Saray yetkililerinden aldığı bilgiye göre, anlaşma İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya alması karşılığında BAE ile ilişkilerinin tam normalleşmesini öngörüyor.

Anlaşma, İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya alması karşılığında BAE ile diplomatik ilişkilerinin normalleşmesini öngörüyor.

Anlaşma metninde, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri heyetlerinin yatırım, turizm, direkt uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon ve diğer konularda ikili anlaşmalar imzalamak için önümüzdeki haftalarda bir araya geleceği belirtildi.​

Ayrıca, İsrail ile BAE’nin kısa süre içinde karşılıklı elçilik açacağı da belirtiliyor.

Anlaşmaya, yoğun görüşmelerin ardından bugün Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Abu Dabi veliaht prensi Şeyh Muhammed bin Zayed arasında yapılan telefon görüşmesinde varıldığı da gelen bilgiler arasında.

Netanyahu’nın bugün bir basın toplantısı düzenleyeceği açıklanırken, BAE Veliaht Prensi Muhammed Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 17:56
SIRADAKİ HABER