Trump-Kim zirvesi: Tarihi buluşma başladı

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ikinci kez biraraya geliyor. İki liderin el sıkışarak başladığı tarihi zirveden iki somut sonuç bekleniyor.

© REUTERS
Trump-Kim zirvesi: Tarihi buluşma başladı

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un merakla beklenen Vietnam zirvesi başladı. İki lider Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki meşhur Metropole Oteli’nde gazeteciler önünde el sıkışarak ve gülümseyerek poz verdi; 20 dakikalık bir ikili görüşmenin ardından da heyetleriyle birlikte akşam yemeğine geçti.

İKİ SOMUT SONUÇ BEKLENTİSİ

Zirveden iki somut sonuç bekleniyor: İki liderin altı ay önce Singapur’da ilk kez biraraya geldikleri tarihi buluşmada ilan ettikleri ‘Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması’ hedefi için somut bir yol haritası ve ateşkese rağmen kağıt üzerinde 44 yıldır devam eden Güney-Kuzey Kore savaşının bittiğinin resmen ilan edilmesi.

TRUMP: SİZE YARDIM EDECEĞİZ

Nitekim Trump, Kore Savaşı’nın resmen bittiğini ilan edip etmeyeceğine ilişkin soruya “Göreceğiz” yanıtını verdi. Kim’den ‘büyük bir lider’ diye söz eden Trump, “Ülkenizin büyük bir ekonomik potansiyeli var, inanılmaz, sınırsız bir potansiyel… Bu potansiyelin kullanıldığını izlemeyi, buna yardımcı olmayı dört gözle bekliyorum, size yardım edeceğiz” diye konuştu.

KİM: İLGİNÇ BİR SOHBET OLACAK

Kim ise Trump’a “Çok ilginç bir sohbetimiz olacak” dedi. Kim, “Olumlu sonuçlar verecek başarılara imza atacağımızı umuyorum, bu da bu kez başarılı olacağımıza olan inancımı artırıyor” ifadelerini kullandı.

Zirvenin, ABD ile 44 yıl önceki savaşta 2 milyona yakın vatandaşını kaybeden eski komünist Vietnam’da yapılması da dikkat çekiyor.

SIRADAKİ HABER