Trump’ın kararına soruşturma

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD-Meksika sınırında duvar inşası için 'acil durum' ilan etmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

© AFP
Trump’ın kararına soruşturma

Trump'ın seçim vaatleri arasında bulunan sınır duvarı için talep edilen bütçe ABD Kongresi tarafından kabul edilmemişti. Bunun üzerine Beyaz Saray alternatif kaynaklar bulabilmek için cuma günü acil durum ilan etti.

Acil durum kararnamesine ilk itiraz Texas eyaletinde toprak sahibi üç kişiden geldi. ABD Anayasası'nın çiğnendiği ve kendi mülkiyet haklarının ellerinden alındığını belirten davacılar acil durumun iptal edilmesini talep etti.

Diğer yandan California ve New York eyaletleri de dava açmaya hazırladıklarını açıkladı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ İNCELEME BAŞLATTI

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, acil durum kararnamesi hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Komisyonda bulunan Demokrat Parti temsilcilerinin Beyaz Saray'a gönderdiği mektupta, acil durum ilan edilmesinde rol oynayan yetkililer ifade vermeye çağrıldı. Mektupta ayrıca kararnameye ilişkin tüm belgelerin önümüzdeki cuma gününe kadar Temsilciler Meclisi'ne iletilmesi istendi.

Trump ise bu karara itirazların geleceğini bildiğini ancak dava Yüksek Mahkemeye ulaştığında kendisinin haklı bulunacağını ifade etti.

CUMHURİYETÇİLER İKİYE BÖLÜNDÜ

Diğer yandan Trump'ın partisi Cumhuriyetçilerden de acil durum ile ilgili itirazlar yükseldi.

Acil durumun etkili bir çözüm yolu olmadığını savunan bazı Cumhuriyetçiler, bu şekilde bir kararnamenin ilerideki diğer başkanlar için tehlikeli bir teamül oluşturabileceğini belirtti.

Kongre'de çoğunluk çıkması durumunda Trump'ın acil durum kararnamesinin iptal edilmesi yolunda bir yasa geçirilebilir.

Trump cuma günü ayrıca iki parti tarafından ortak sunulan bütçe tasarısını da onayladı. Bu sayede sene başında 35 gün kapalı kaldıktan sonra geçici bir çözümle görevlerine devam eden Federal Hükümet için gerekli olan kaynak onaylanmış oldu.

Trump, bütçeyi imzalayarak acil durum ilan etmesinin ardından hafta sonu için Florida'da kendisine ait bir tatil yerine gitti.

SIRADAKİ HABER