Türkiye'den İngiltere'ye rekor başvuru

İngiltere'nin Türk vatandaşlarına iş kurma karşılığı oturma izni verdiği Ankara Anlaşması'na geçen yıl yapılan başvurularda rekor artış yaşandı. Buna göre, vizeye son iki yılda yaklaşık 13 bin Türk vatandaşı başvurdu.

© IMAGES
Türkiye'den İngiltere'ye rekor başvuru

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, İngiltere’nin iş kurma izni vizesi olan Ankara Anlaşması’na 2018 yılında toplam 7 bin 607 Türk vatandaşı başvurdu. Bu rakam 2017’de de tarihin en yüksek oranı olarak 5 bin 205 kişiydi.

Ankara Anlaşması (ECAA Agreement), Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi. Romanya ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu bazı diğer ülkelerin Avrupa Birliği’ne katılması sonrasında bu vize türünden yalnızca Türk vatandaşları yararlanıyor.

Bu anlaşma ile İngiltere’ye gelenlerin sayısında 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra dikkat çekici bir artış yaşanmıştı.

BREXIT ETKİSİ

Henüz belirsizlik devam etse de İngiltere’nin AB’den ayrılması anlamına gelen Brexit için belirlenmiş olan 31 Mart takviminin de başvuruların rekor kırmasında etkisi olduğu düşünülüyor. Brexit sonrası, hali hazırda kriterleri değiştirilen Ankara Anlaşması’nın devam edip etmeyeceği ile ilgili 2018 yılı içinde BBC Türkçe’ye açıklama yapan bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söylemişti:

“Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra da İngiltere, her zaman olduğu gibi açık bir ülke olmaya devam edecek. İngiltere’ye kimin girdiğini kontrol eden fakat aynı zamanda da ülkeye çalışarak katkı yapacak nitelikteki parlak beyinleri sıcak şekilde karşılayacak bir göçmenlik sistemi yürürlükte olacak.

Birçok faktörün temel alınacağı gelecekteki göçmenlik sistemi için faklı seçenekleri değerlendiriyoruz. Hükümet, tavsiye almak için Göç Danışma Komitesi’ne başvurdu. Biz de geniş bir yelpazedeki paydaşlarla temas halinde olmayı sürdürüyoruz.”

BAŞVURU KRİTERLERİ NE?

Bu ücretsiz vizeye, İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen ve işe yeterli sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları başvurabiliyor. Uygun belgeleri sunan kişilere, önce 1 yıl daha sonra 4 yıla kadar oturum izni veriliyor, dördüncü yılda da süresiz oturum iznine başvurma hakkı tanınıyordu. 2018 yılının Mart ayında süresiz oturum başvurusunun kriterleri değiştirildi.

15 Haziran tarihinde detayları açıklanan ‘yeni kategori’nin ayrıntıları şöyle:

Süresiz oturum başvurusu süresi 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı. (Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.)
Oturum için İngilizce bilmek ve İngiltere’de yaşam testini vermek zorunlu oldu.
Oturum başvurusu için kişi başı 2 bin 389 sterlin başvuru ücreti getirildi.
Türkiye kökenli girişimciler, oturum kriterlerinin geriye dönük olarak değiştirilmesini yargıya taşımış durumda.
Yüksek Mahkeme, şartların “geriye dönük” olarak değiştirilmesinden etkilenecek olan 12 binden fazla Türk vatandaşının, İçişleri Bakanlığı’na dava açabilmek için yaptığı izin başvurusuna 2018 Kasım ayında olumlu yanıt verdi. (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER