Türkiye ile Avusturya arasında 'bozkurt' krizi

Avusturya'da bozkurt işareti yapmak, 'Sembol Yasası' kapsamında 1 Mart'tan itibaren yasaklanacak. Ankara, para cezası da içeren yasaya tepki gösterdi.

© AA
Türkiye ile Avusturya arasında 'bozkurt' krizi

Dışişleri Bakanlığı, Avusturya’da kabul edilen ‘Sembol Yasası’ kapsamında bozkurt işaretinin de yasaklanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Avusturya’da Sembol Yasasının ‘Bozkurt’ işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz” denildi.

Yasa kapsamında, ülkede bozkurt işareti yapılması 1 Mart’tan itibaren yasaklanacak. Yasağa uymayanlar 4 bin euro ceza ödeyecek; eylemin tekrarlanması halinde ceza 10 bin auro’ya çıkarılıyor. Avusturya İçişleri Bakanlığı yayınladığı kararnamede PKK’yi temsil eden bir flama da yasaklandı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise Avusturya’ya tepki gösterilerek, “Tüm uyarılarımıza rağmen, Avusturya İçişleri Bakanlığınca anılan yasa doğrultusunda 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan “Bozkurt” işaretinin PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede yer alması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından da düşündürücüdür” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla sadece bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, bütün siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır.

Avusturya’nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin selameti ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması açısından bu elzemdir.”

SIRADAKİ HABER