Türkiye'ye 'NATO üyesinde S-400 olmaz' denilirken Alman donanmasının Rus navigasyon sistemiyle donatıldığı ortaya çıktı

ABD, NATO üyesi olduğu için Rus yapımı S-400 alamayacağı ve elinde tutamayacağı gerekçesiyle Türkiye'ye yaptırım dayatırken, ittifak üyesi Almanya'nın donanmasının dünyanın dört bir yanındaki denizlerde Rus yapımı navigsyon sistemiyle yönlerini bulduğu ortaya çıktı. Bild'in haberi güvenlik tartışması doğurdu.

© AP / Fabian Bimmer
Türkiye'ye 'NATO üyesinde S-400 olmaz' denilirken Alman donanmasının Rus navigasyon sistemiyle donatıldığı ortaya çıktı

Bild am Sonntag gazetesi, Rusya'nın ürettiği Navi-Sailor 4100 isimli navigasyon sisteminin 2005 yılından beri Almanya ordusunun kullandığı meşhur denizaltılar dahil en az 100 deniz aracına kurulduğunu yazdı. Bild, bu donanımın, siber sabotaja ve hatta operasyonellik kabiliyetinin tümden kaybına açık olduğunu iddia etti. 

Navi-Sailor 4100, 1990'da Rusya'nın St. Petersburg kentinde kurulan Transas şirketinin ürettiği navigasyon cihazları. Transas, 2018 yılında Finlandita merkezli şirket Wartsila tarafından satın alınsa da savunma sanayi kolu hala Ruslar tarafından yönetiliyor.

Sivil gemilerde yaygın kullanılan sistemin veri şifrelemesinin Almanya'nın üyesi olduğu NATO'nun askeri güvenlik standartlarına uymadığına işaret eden Bild, "Olası en kötü siber saldırı senaryosunda navigasyon verisi hacklenebilir ve gemi operasyon kabiliyetini tümden kaybedebilir" iddiasını dile getirdi. 

Rusya'nın zaman zaman Almanya'nın Baltık Denizi kıyısı yakınında deniz tatbikatları yaptığına dikkat çekilen haberde, Navi-Sailor'ın 2005 yılında Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Gerhard Schröder döneminde Alman donanmasının yaklaşık 100 gemisine takıldığı aktarıldı. Schröder'in başbalanlığının ardından Rus şirketi Gazprom'la çalıştığı ve Rus gazını Almanya'ya geitrecek Kuzey Akım 2 isimli Baltık Denizi boru hattı projesinin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı hatırlatıldı. Schröder'den sonra gelen Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Angela Merkel'in başbakanlığındaki hükümetlerin de bu sistemi 2015 ve 2016 yıllarında sefere çıkan U35 ve U36 denizaltılarına monte etmeye karar verdiğini belirtti.

Alman yapımı 212A-sınıfı U35 ve U36 denizaltıları yüksek manevra kabiliyetleri, suyun altında uzun süre sessiz ve radarlara yakalanmadan kalması, hidrojen yakıt pili, dizel ve bateri itmesi kullanması ve altı torpedo tüpüyle donatılmasıyla tanınıyor. 

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) en yeni yönetmeliklerine uygun, bilgisayar tabanlı navigasyon sistemi Navi-Sailor, elektronik seyir haritalarından gelen bilgileri görüntüye döküp Küresel Navigasyon Uydu Sistemi, jiroskop, hız kaydı, diğer seyir sensörleri, radar ve otomatik tanımlama sistemlerinden gelen konum bilgilerini entegre ediyor.

SIRADAKİ HABER