YPG’nin elindeki DAİŞ’liler Fransa’ya götürülecek

Suriye’de DAİŞ saflarında savaşan ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) tarafından yakalanan 150 Fransız vatandaşı, ABD özel birliklerinin koordinasyonunda ve yine ABD’ye ait iki askeri uçakla belirli aralıklarla Fransa’ya götürülecek.

© AFP
YPG’nin elindeki DAİŞ’liler Fransa’ya götürülecek

Fransız BFM televizyon kanalı, daha önce sayıları 130 olarak açıklanan Fransa vatandaşı DAİŞ mensubu sayısının 150’ye çıktığını ve ilk bölümünün birkaç hafta içinde ülkeye getirileceğini duyurdu.

ABD uçaklarıyla ülkeye götürülecek Fransa vatandaşı DAİŞ mensuplarının sayısının artabileceği belirtilirken, bu uçakların nereden kalkacağı bilgisine ise yer verilmedi.

Ülkeye götürülecek DAİŞ mensupları arasında, Fransız istihbarat tarafından uzun zamandır aranan ve DAİŞ’in propaganda faaliyetlerinde önemli yer tutan Quentin Le Brun ve Nice’taki terör saldırısıyla ilgili bağlantısı olduğu düşünülen Thomas Barnouin gibi isimler de bulunuyor.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, geçen hafta basına yaptığı açıklamada DAİŞ mensuplarının tutuklu yargılanacağını söylemişti.

SIRADAKİ HABER