Zebari: Iraklı siyasetçiler İran için yarışıyor

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Iraklı siyasetçilerin son günlerde ABD’ye yönelik söylemlerini değerlendirdi.

© Twitter
Zebari: Iraklı siyasetçiler İran için yarışıyor

Twitter hesabından açıklama yapan Zebari, Iraklı yetkililerin İran'a yaranmak için ABD Başkanı Donald Trump'ın sözlerine tepki verme yarışına girdiklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, iki gün önce "İran'ı gözlemek amacıyla Irak'ta bulunan askeri gücümüzü orada muhafaza etmek istiyorum" demişti.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi Trump’ın açıklamalarına ilişkin olarak, Irak topraklarının başka ülkelere saldırı için kullanılmasını kabul etmeyeceklerini ifade ederek, Irak'ta ABD askeri üssünün bulunmadığını savunmuştu.

Abdulmehdi, "Topraklarımızın herhangi bir ülke tarafından başka ülkelere saldırılması için kullanılmasını kabul etmeyiz" diyerek, Trump'ın konuyla ilgili açıklamasını geri almasını istedi.

Şii lider Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu üyesi ve Irak Parlamentosu vekili Sabah Sadi de Başbakan Abdulmehdi’den ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması için meclisten yasa çıkarmasını istemişti.

Ayrıca çoğunluğu Haşdi Şabi milislerinin desteklediği Fetih Koalisyonu da ABD askerlerinin Irak'ta olmasını “işgal” olarak niteleyerek, ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması gerektiği belirtmişti.

SIRADAKİ HABER