ABD’de servet vergisi yine gündemde

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Başkan Biden'ın federal bütçe açığını azaltmak için servet vergisi uygulamayı değerlendirebileceğini söyledi.

© Shutterstock
ABD’de servet vergisi yine gündemde

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABC’ye verdiği demeçte Başkan Joe Biden’in ABD’nin hızla artan federal bütçe açığını azaltmak için bir servet vergisi uygulamayı değerlendirebileceğini söyledi.

“Servet vergisi bizim henüz üzerinde karar verdiğimiz bir konu değil, ancak bunu değerlendirebiliriz” diye konuşan Yellen, Başkan Biden’in başka vergilerin artırılabileceğine seçim kampanyası sırasında destek verdiğini de hatırlattı.

ALTERNATİFLER VAR
Yellen, kurumlar vergisinin ve yüksek miktarda gelir elde eden bireylerin vergilerinin artırılmasının servet vergisi ile benzer bir etki yapabilecek alternatifler olduğunu vurguladı.

“ABD hükümetinin uzun vadede bütçe açığını azaltması gerekli ve bu yönde adım atmayı bekliyoruz” diye konuşan Yellen, açıkların kontrol altına alınmasına yönelik önerilerin zaman içinde ortaya konmasını beklediğini ifade etti.

2 Mart tarihindeki verilere göre ABD’nin en zengin 10 kişinin ödemesi beklenen servet vergisi sıralamasında ilk sırada Elon Musk yer alıyor.

Servet vergisi Senatör Elizabeth Warren tarafından mart ayı başında gündeme getirilmişti. Öneri, 50 milyon doların üzerinde net serveti olanlara yıllık yüzde 2 vergi uygulanmasını, 1 milyar doların üzerinde serveti olanlardan da ek yüzde 1 vergi alınmasını içeriyor.

SIRADAKİ HABER