Albayrak: Tanzim satış gıda fiyatlarını baskıladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonun beş ay sonra yüzde 20'nin altında gelmesini yorumladı: Gıda enflasyonunun beklentilerin altında kalması tanzim satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

© AA
Albayrak: Tanzim satış gıda fiyatlarını baskıladı

Enflasyon, resmi verilere göre şubat ayında yüzde 19,67 olarak gerçekleşti. Rakamları yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonda düşüş sürecinin başladığını savunarak, tanzim satışların etkisine dikkat çekti.

Albayrak, Twitter hesabından şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Şubat ayı enflasyon rakamı alınan tedbirlerin etkisini gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. özellikle yüzde 19.02’den yüzde 18.12’ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini ortaya koyuyor.

ÜFE’deki ciddi düşüş de, enflasyondaki düşüşün güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen, beklentilerin altında kalması tanzim satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

Önümüzdeki süreç için enflasyon açısından çok daha iyimseriz. Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz.

2019’u YEP’teki hedeflerimizden daha iyi bir performans ile kapatacağımıza ve tek haneli enflasyon hedefimize beklenenden daha kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam.”
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER