Altın fiyatlarında hareketlilik! İşte en güncel çeyrek altın ve gram altın fiyatları

Altın fiyatları yatırımcılarının ve ekonomi gündeminin takip ettiği en önemli konuların başında geliyor. Altın fiyatları bugüne yükselişle başlarken altının gram fiyatı 223,9 liradan alıcı buluyor. Peki 4 Mart’ta çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? İşte güncel altın fiyatları…

© IMAGES
Altın fiyatlarında hareketlilik! İşte en güncel çeyrek altın ve gram altın fiyatları

Altına yatırım yapmak isteyen veya sevdiklerine hediye etmek isteyen vatandaşlar altın fiyatlarının güncel durumunu yakından takip etmeye devam ediyor. Altın fiyatları, yeni haftaya yükselişle başlamasının ardından 223,9 lira seviyesinde dengelendi. Geçen haftanın son işlem gününde düşüşünü sürdüren altın fiyatları, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,12 azalışla 222,9 lira seviyesinde tamamlamıştı.  Peki çeyrek altın ne kadar oldu? İşte bugünün en güncel altın fiyatları…

GRAM ALTIN FİYATI NE KADAR?

Geçen haftanın son işlem gününde altının ons fiyatındaki gerilemeye paralel düşüşünü sürdüren gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,12 azalışla 222,9 lira seviyesinde tamamladı. Bugüne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 09.40 itibarıyla 223,9 liradan alıcı buluyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 366 lira, Cumhuriyet altını 1.497 liradan satılıyor. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlikle yeni haftaya pozitif başlayan Asya piyasalarında, altının ons fiyatı, cuma günkü yüzde 1,5’lik düşüşü sonrası 1.294 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

ANALİSTLER ALTIN FİYATLARI İÇİN NE DİYOR?

Analistler, bugün yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise Avro Bölgesi tüketici güven endeksi başta olmak üzere veri gündemi ve ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakerelerinin takip edileceğini bildirdi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.285-1.312 dolar bandının izleneceğini ifade edilen analistler, gram altında ise 220 liranın destek, 227
liranın direnç konumuna geldiğini kaydetti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,45 artmasını bekliyor. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,30, en yüksek yüzde 0,90 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,45) göre, bir önceki ay yüzde 20,35 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,02’ye düşeceği hesaplanıyor. Enflasyon, ocakta bir önceki aya göre yüzde 1,06 artış göstermişti.

“ALTINA YATIRIM YAPMANIN TAM VAKTİ”

Yatırım yapmak için özellikle seçim sürecini bekleyen vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Manisalı kuyumcu esnafı Halil Başkentli, “Şu anda yatırımcı olarak altına yatırım yapmanın tam vakti. Özellikle seçim sürecine kadar ihtiyacı olanların altın almasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Manisa Şehzadeler ilçesi kuyumcu esnaflarından Halil Başkentli, yatırım yapmak için 31 Mart yerel seçim sürecini bekleyen vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından nisan ve mayıs sezonunun açılmasıyla da fiyatların yükselişe geçeceğini savunan Başkentli, “Şu anda altın ve döviz fiyatları biraz daha normal seyrinde devam ediyor. Bu hafta içerisinde 24 ayar külçe altın 225 ile 228 lira arasında hareket etti. Geçtiğimiz aylarda daha düşük ve daha yüksek seviyelerde görmüştük. 31 Mart seçimlerinden sonra İstanbul'daki toptancılarımızdan edindiğimiz bilgiler ve ekonomistlerin görüşlerine göre nisan ve mayıs aylarında sezonun açılmasıyla birlikte altın fiyatlarının yükselmesini bekliyoruz. Şu an düğün sezonu olmadığı için fazla bir hareket yok” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER