Dijital bankacılık dönemi başlıyor: Islak imza zorunluluğu resmen kalktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yeni yönetmeliğiyle 1 Mayıs'tan itibaren Türkiye'de bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden, uzaktan kimlik doğrulaması ile ıslak imzaya gerek kalmadan elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek.

© Flickr
Dijital bankacılık dönemi başlıyor: Islak imza zorunluluğu resmen kalktı

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile 1 Mayıs'tan itibaren Türkiye'de bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak sözleşme ilişkisi kurulabilecek. Böylece bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanacak. Müşteri olma süreci kısa süre içerisinde dijital ortamlar üzerinden uzaktan tamamlanabilecek.

Bankalar, uzaktan kimlik tespitinde Yönetmelik ile belirlenen sıkı güvenlik tedbirlerini uygulamakla sorumlu olacak.

Banka hesabı açılışında görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapacak müşteri temsilcileri bu konuda özel eğitim alacak. Müşteri temsilcisi ile kişi arasındaki görsel ve işitsel iletişimin bütünlüğünün ve gizliliğinin yeterli seviyede olması sağlanacak.

Bu amaçla, yapılan görüntülü görüşme uçtan uca güvenli iletişimle gerçekleştirilecek. Kimlik tespiti sürecinde kişinin yüzüyle kimlik belgesinden yakın alan iletişimi kullanılarak alınan fotoğrafın biyometrik karşılaştırması yapılacak.

Yapılacak görüntülü görüşmede engelli kişiler için gerekli eğitimleri almış en az bir müşteri temsilcisinin bulunması zorunlu olacak.

SIRADAKİ HABER