Dolar ne kadar oldu? (18.02.2019)

Dolar/TL TCMB'nin hafta sonundaki zorunlu karşılık adımı ve S&P'nin açıklamalarının ardından haftaya benzer para birimlerinden hafif negatif ayrışarak başlarken, Hazine ihalesi ve dış piyasalar izlenecek.

© REUTERS
Dolar ne kadar oldu? (18.02.2019)

Merkez Bankası (TCMB), hafta sonunda yayınladığı karar ile Türk Lirası zorunlu karşılıkları (ZK) tüm vadelerde 50-100 baz puan düşürürken, bankaların TL zorunlu karşılıklarda hurda altın kullanım hakkını da yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkardı.

TCMB’nin likidite politikalarında aktif olarak kullandığı araçlardan biri olan zorunlu karşılık oranların düşürülmesi bankacılık sektörüne kalıcı likidite sağlarken, yükseltilmesi ise likiditenin piyasadan çekilmesine neden oluyor.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ilgili adıma ilişkin sinyali geçen hafta yaptığı açıklamada vermişti.

Bluebay Asset Management’tan Timothy Ash, dün yaptığı değerlendirmede TCMB’nin adımının likidite açısından önemli bir etki yapmayacağını ancak şahin duruş algısını ve TCMB’nin kaybedilen güvenilirliğini yeniden inşa etmesi açısından zarar verici olabileceğini söyledi. Ash, “Mart sonundaki yerel seçimlerden önce daha belirgin bir gevşemeye geçmeden piyasa tepkisini test edip etmediklerine dair merak uyandırıyor” dedi.

Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu B+ olarak teyit ederken, “durağan” olan not görünümü değiştirmedi.

S&P Cuma gece yarısından sonra yaptığı açıklamada bankacılık sisteminde devletin mali pozisyonunu zedeleyecek bir sıkıntı olasılığının arttığını görürse kredi notunu düşürülebileceğini belirtti.


Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü, TCMB Başkanı Çetinkaya’nın geçen hafta sözlü yönlendirme ile böyle bir adımın faiz indiriminin öncüsü anlamına gelmeyeceğinden bahsettiğini; dolayısıyla kurda mali politikanın gevşemesi anlamında algı yaratmadığını söyleyerek, “Öte yandan S&P’nin de etkisiyle kur haftaya çok hafif bir yükselişle başladı. Piyasada görünümün pozitife çekilebileceğine dair de beklentiler bulunuyordu, bunun biraz iyimserliği vardı. TL bugün emsallerinden biraz daha negatif ayrışıyor ancak halen 5.20-5.33 bandını koruyor. Bunun yanı sıra küresel ölçekte dolar endeksi halen gücünü koruyor” dedi.

ABD piyasalarının bugün kapalı olması nedeniyle düşük hacim görülebileceğini söyleyen Süllü, “Bugün kurda yatay seyir görebiliriz, aşağıda 5.24, yukarıda ise 5.33 seviyeleri önemli. Kısa vadeli yatay trendde olsak da ana trend yükseliş yönünde. Tanzim merkezleri enflasyona etki edecek olsa da bunun geçici olacağını biliyoruz dolayısıyla enflasyonun bu noktalarda katılaşması, seçim stresi bunda etkili” dedi.


Bir bankacı ise, “Kur Cuma günkü kapanışına yakın biraz negatif ayrışma var. Londra piyasası açıldıktan sonra hareketi daha net görürüz. S-400 ve zorunlu karşılık hikayesi o tarafta nasıl fiyatlanacak onu görmek gerek. Bu adımın sinyali geçen haftadan verildiği için çok bir tepki görmeyebiliriz. Yurtdışı da bu sabah olumlu açıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya ile S-400 hava savunma sistemi konusunda yapılan anlaşmada geri adım atılmasının söz konusu olmadığını ve “Temmuz ayında teslimatın yapılması ile ilgili verilmiş söz üzerinden çalışmaların yürütüldüğünü” söyledi.

ABD PİYASALARI KAPALI
ABD ve bazı NATO üyesi ülkeler Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 sistemlerinin NATO sistemleri ile uyumlu olmadığını belirtiyor ve NATO üyesi Türkiye’nin bu sistemi kullanmasının güvenlik riskleri yaratabileceğini savunuyor.

Yurt içinde bugün saat 10.00’da Ocak ayı konut satış istatistikleri açıklanacak ve Hazine 6 Ağustos 2025 itfalı 6 yıllık altı ayda bir kupon ödemeli değişken faizli tahvili ihraç edecek. ABD piyasalarının kapalı olduğu bugün yurt dışında ise açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor.

Tahvil-bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 14.99, valörde son işlemde yüzde 14.92 oldu.

Gösterge 2 yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz ise Cuma günü spot kapanışta son işlemde yüzde 18.6 seviyesindeydi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER