Dolar tekrar hareketlendi! Dolar/TL bugün ne kadar oldu?

Dolar/TL, ABD'de güçlü büyüme trendine işaret eden verilerin doları desteklemesiyle güne yükselişle başladı. Bu sabah dolar/TL yukarı yönlü hareket ederek 5.35 seviyesinin hemen altında başladı.

© REUTERS
Dolar tekrar hareketlendi! Dolar/TL bugün ne kadar oldu?

Piyasalarda Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğe rağmen dün anlamlı fiyat hareketleri gözlenmezken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in ülkesi ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yorumları küresel piyasalarda riskten kaçışı tetikledi. Dolar/TL ise saat 07:10 itibari ile güne 5.3478/ 5.3493 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD’de GSYH dördüncü çeyrekte yıllık bazla ekonomistlerin yüzde 2.3 beklentilerinin üzerine çıkarak yüzde 2.6 arttı.

Dolar endeksi yüzde 0.1 artışla 96.250 seviyesine yükselerek dün gördüğü üç haftanın dip seviyesi olan 95.824’den uzaklaştı.

Bugün hem iç piyasada hem küresel piyasalarda PMI verileri takip edilecek. Öte yandan içeride İTO tarafından açıklanan öncü enflasyon verileri de izleniyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Küresel büyüme ve küresel ticarete ilişkin endişeler devam ederken ABD ekonomisinin faiz artışlarına izin verebilecek hızda büyüme gösterebilmesi doları destekliyor. Veriler sonrası henüz ABD faiz politikasına ilişkin tahminlerde bir değişikliğe gidilmedi ancak bu olasılık bile dolardaki değerlenmeyi dolayısıyla TL’deki değer kaybını beraberinde getirdi” dedi ve ekledi:

“Seviyelere baktığımızda Şubat’ta kurun 5.1650-5.3450 bandında bir hareket gösterdiğini görüyoruz. Volatilite ciddi şekilde gerilemiş durumda. 5.35’in üzerinde kapanışlar yukarı yönü beraberinde getirebilir ancak tahminleri değiştirecek boyutta bir gelişme olmadığı sürece yukarıda 5.45 üzeri bir seyir öngörmüyoruz.”

Piyasalarda Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğe rağmen anlamlı fiyat hareketleri gözlenmezken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in ülkesi ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yorumları küresel piyasalarda riskten kaçışı tetiklemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasının yeterince iyi olmaması durumunda bu anlaşmadan vazgeçebileceği konusunda uyarırken, ekonomi danışmanları Çin ile anlaşmazlığı sona erdirmek için anlaşmaya doğru “harika” ilerleme kaydedildiğini belirttiler.

Bankacılar Avrupa’da büyüme beklentilerinin yavaşlaması, ABD’de faizlerin sabit tutulacağı hatta indirim ihtimalinin değerlendirilmesinin TL’yi cazip kılmaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Analistler Türkiye’nin jeopolitik risklerinin azalması, TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı duruşu gibi unsurların TL’deki oynaklığı azalttığını belirtiyorlar.


Yabancı yatırımcıların carry olarak bilinen yüksek getirili para birimi bulundurmalarında elde ettikleri faiz geliri nedeniyle TL’ye ilgisi devam ederken, bir diğer taraftan lokaller ise döviz varlıklarını artırma eğilimi göstermeyi sürdürüyorlar.

Bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları yaklaşık beş aydır, her hafta aralıksız artış gösterirken, 102.9 milyar dolara ulaşan birikim tarihi zirveye de oldukça yaklaştı.

Tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün valörde bileşik son işlemlerde yüzde 18.79 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge tahvilde ise bileşik faiz dün valörde son işlemlerde yüzde 14.98 seviyesinde gerçekleşti.

REUTERS

SIRADAKİ HABER