Dolar/TL ne kadar oldu? 1 Dolar kaç lira?

Hazine'nin dünkü ihalelerde kamuya yüklü satışları sonrası iki yıllık gösterge tahvil faizi dün ikincil piyasada yükselirken, sakin seyir gözlenen dolar/TL bu sabah 5.30 seviyesinin altında bulunuyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? 1 Dolar kaç lira?

Analistler TCMB'nin geçen hafta zaten bu adımın sinyalini verdiğini hatırlatırken, para politikası duruşunda henüz bir gevşeme olarak algılanmadığını bu nedenle de kurda sert bir tepki gözlenmediğini belirtiyor. Analistlere göre bu adımların devamının gelmesi ise önümüzdeki dönemde sıkı duruş adına endişe yaratabilir. Dolar/TL ise saat 07:00 itibari ile güne 5.2878/ 5.2893 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Asya borsaları ABD ile Çin’in bir yıla yakın süredir aralarında devam eden ticaret gerilimini giderecek bir anlaşmaya varacağına ilişkin devam eden beklentilerin etkisiyle yükselişini sürdürdü.

Dolar bugün açıklanacak Fed tutanakları öncesinde ABD’de Hazine tahvil getirilerindeki gerilemeye nedeniyle dar bantta işlem görürken, küresel risk iştahının güçlendi.

Yatırımcılar Fed’in bu akşam yayımlayacağı Ocak ayı para politikası toplantısı tutanaklarını bekliyorlar. Fed’in para politikasında gevşemeye işaret eden toplantının tutanakları bu yıl faiz artırımı yapılıp yapılmayacağı konusunda yatırımcılara fikir verecek. Tutanakların Fed’in devasa bilançosunu ne kadar süre daha bu şekilde taşıyabileceği konusunda da ipuçları vermesi bekleniyor.

New York Fed Başkanı John Williams Reuters ile dünkü söyleşisinde, ABD’de faizlerin şu anda bulunduğu seviyeleri makul bulduğunu, ekonomik büyüme veya enflasyon beklenmedik bir şekilde hızlanmadığı sürece faiz artırımına ihtiyaç görmediğini söyledi.

Williams, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil portföyünü küçültmeye gelecek yıl da devam edeceğini ifade etti.

Ahlatçı Yatırım’ın notunda dün TL’de yaşanan dalgalanma ile birlikte dolar/TL’nin 5.32’nin üzerini test ettiği ancak TL’de toparlanma isteği ve küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kayıpları sonrasında kurun gerilediği belirtilerek, “Bugün piyasalar Fed toplantı tutanaklarını izleyecek. Dolar/TL’nin 50 günlük hareketli ortalaması olan 5.3136 fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olabilir…Bu seviye altında 5.2660, 5.2500 destek seviyeleri izlenebilir” denildi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER