Dolar/TL ne kadar oldu? (19.02.2019)

TCMB'nin hafta sonunda zorunlu karşılıkları düşürmesinin ardından TL haftanın ilk işlem gününde benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı. Bu sabah dolar/TL güne 5.31 seviyesinin hemen altında başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (19.02.2019)

Analistler TCMB’nin geçen hafta zaten bu adımın sinyalini verdiğini hatırlatırken, para politikası duruşunda henüz bir gevşeme olarak algılanmadığını bu nedenle de kurda sert bir tepki gözlenmediğini belirtiyor. Analistlere göre bu adımların devamının gelmesi ise önümüzdeki dönemde sıkı duruş adına endişe yaratabilir. Dolar/TL ise saat 07:10 itibari ile güne 5.3078/ 5.3093 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkları (ZK) tüm vadelerde 50-100 baz puan düşürürken, bankaların TL zorunlu karşılıklarda hurda altın kullanım hakkını da yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarmıştı.  Bankacılar TCMB’nin ZK indiriminin bankacılık sistemine yaklaşık 3.3 milyar TL ve 2.3 milyar dolar karşılığı döviz ve altın serbest bırakacağını hesaplıyor.

TCMB’nin likidite politikalarında aktif olarak kullandığı araçlardan biri olan zorunlu karşılık oranların düşürülmesi bankacılık sektörüne kalıcı likidite sağlarken, yükseltilmesi ise likiditenin piyasadan çekilmesine neden oluyor.

SATIŞ BASKISI KISMEN ZK’DAN
Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, dün ağırlıklı hisse tarafı olmak üzere TL cinsi varlıklarda gözlenen satış baskısının kısmen gelişmekte olan ülke varlıklarındaki seyir, kısmen de TCMB’nin ZK adımından kaynaklandığını söyledi.

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkları (ZK) tüm vadelerde 50-100 baz puan düşürürken, bankaların TL zorunlu karşılıklarda hurda altın kullanım hakkını da yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkardı. TCMB’nin geçen hafta bu adımın sinyalini vermiş olması nedeniyle TL’de dün negatif ayrışma olsa da kurda sert bir tepki gözlenmezken, analistlere göre bu adımların devamının gelmesi ise önümüzdeki dönemde sıkı duruş adına endişe yaratabilir.

Gödek, dün tatil olan ABD piyasalarında endeks vadelilerinin fiyatlamalarının karışık bir açılışa işaret ettiğini, dolar endeksinin Asya fiyatlamalarında 97 sınırından işlem gördüğünü ve ABD tahvil faizlerinin hafif yukarıda olduğunu söyleyerek, “Yerel varlıkların fiyatlamalarında global işlemlerdeki sıkışmaya paralel eğilim gözlemliyoruz. BİST 100 ve lira işlemleri için aynı durum geçerli. Dolar/TL’de 5.28-5.33 aralığı kısa vadede öne çıkıyor” dedi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER