Dolar/TL ne kadar oldu? (19.03.2019)

Yerel seçimler öncesi TL'de benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma trendi devam ederken piyasada ABD Merkez Bankası'nın yarın sonuçlarını açıklayacağı faiz kararı öncesi Hazine ihalelerini izleyecek.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (19.03.2019)

Yaklaşan seçimler öncesi dolar/TL’de uzun süredir sıkışma gözlenen 5.40-5.50 bandındaki hareketin sürmesi beklenirken, yurt dışında ABD ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor. Dolar/TL ise saat 08.59 itibari ile 5.4681/ 5.4698 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlama sinyalleri vermesiyle birlikte yatırımcılar ABD’deki borçlanma maliyetlerinin bundan sonraki seyri hakkında ipuçlarını görmek için Fed’in bugün başlayacak ve iki gün sürecek para politikasına odaklandı.

Yatırımcılar politika yapıcıların toplantı ardından açıklanacak olan faiz tahminlerini yakından inceleyecek. Gelecek üç yıllık döneme ait faiz tahminlerini bir araya getiren “nokta grafiği”nde yer alan noktaların aşağı veya yukarı doğru hareketi para politikasının yönü hakkında fikir veriyor.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in bilançosunda bulunan yaklaşık 3.8 trilyon dolar değerindeki menkul kıymeti nasıl elden çıkaracağını gösteren ayrıntılı planı yarın açıklamasını bekliyor.

TL’DE NEGATİF AYRIŞMA SÖZ KONUSU

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi 7 Mart’ta 97.710 ile üç ayın zirvesini görmesinden bu yana Fed’in bu toplantıda gevşek para politikası yanlısı bir tutum izleyeceği beklentisiyle yüzde 1.3 değer yitirdi.

Gelişmekte olan ülke para birimleri dün dolar karşısında Fed beklentileriyle pozitif bir seyir izlerken, TL’de negatif ayrışma söz konusu.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin beş aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Diğer taraftan Brexit de piyasalarda izleniyor. İngiltere parlamentosu geçen hafta yapılan oylamada ülkenin Avrupa Birliği’den (AB) ayrılma tarihinin ertelenmesini büyük çoğunlukla onaylamıştı.

HAZİNE İHALELERİ TAKİP EDİLİYOR

Bugün içeride takip edilecek bir veri gündemi bulunmazken piyasada Almanya ZEW eğilim endeksi ve Hazine’nin dokuz ay vadeli kuponsuz tahvilin ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin yeniden ihracı izlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mart ayında toplam 15.3 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 11.1 milyar TL’si piyasadan 14.5 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor. Hazine bugünkü iki ihale ardından önümüzdeki hafta da iki ihale ile borçlanacak.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde geçen hafta 91 baz puana varan bir yükseliş yaşandı. Bankacılar tahvil faizlerindeki yükselişte kurdaki baskı, jeopolitik riskler ve yaklaşan seçimlerin etkili olmuş olabileceğini belirtiyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü yüzde 16.31’e kadar yükseldikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 16.28, valörde son işlemde yüzde 16.15 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.14, valörde son işlem yüzde 16.15 oldu.

İki yıllık gösterge tahvil faizinde ise geçen hafta 53 baz puanlık yükseliş yaşandı. Gösterge iki yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 18.90, valörde son işlemde yüzde 18.73 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 18.63, valörde son işlem yüzde 18.56 seviyesindeydi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER