Dolar/TL ne kadar oldu? (21.03.2019)

Fed'in 2019 yılında faiz artırımı beklemediğini açıklaması gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yaradı. 5.50 sınırına doğru yürüyen dolar/TL'de bundan nasibini alarak 5.41'e kadar indi. Fed'in faiz artırmaması doların daha da değerlenmemesi anlamına geliyor bu da Türk Lirası'nı dolar karşısında daha kuvvetli bir pozisyona sokuyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (21.03.2019)

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerin en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağı mesajının gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklemesiyle sert düşüş gösterdi.

Bankacılar bugün dolar/TL’deki düşüşü sınırlayan tek etkenin ise ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik endişeleri artıran haberler olduğuna dikkat çektiler. Dolar/TL ise saat 08:55 itibari ile 5.4290/ 5.4305 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Fed, ekonomik yavaşlama işaretlerinin olduğu bir ortamda bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikasını sıkılaştırma döngüsünü ani bir şekilde sona erdirdi ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracağını belirtti.

ABD’de büyüme, işsizlik ve enflasyon tahminlerini düşüren politika yapıcılar, Fed’in politika faiz oranının veya federal fon oranının, en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağını söyledi.

“DAHA GEVŞEK BİR PİYASA GÖRÜNÜMÜ ÇİZİYOR”

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Daha birkaç ay önce Fed’den 2019’da üç belki dört faiz artışı beklenirken, dünkü karar öncesi sıfır ya da bir faiz artışı öngörülüyordu. Fed kararı ise en az 2019’da faizlerin sabit tutulacağını söylüyor ki bu piyasanın beklentilerinden de daha gevşek bir politika görünümü çiziyor” dedi ve ekledi:

“TL gibi gelişmekte olan ülke para birimleri için oldukça pozitif bir karar. Zaten etkisini de piyasada görebiliyoruz. TL’de yüzde 1 civarında bir değer kazancı görüyoruz. Bu sabah itibarıyla ABD ile ilişkilerin önümüzdeki dönemde zor bir sürece gireceğine ilişkin haber ise bu kazançları sınırlayan tek etken oldu.”

Bugün Reuters’ta yer alan bir özel haberde, ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarını yakında dondurabileceği belirtildi.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin beş aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

REUTERS

SIRADAKİ HABER