Dolar/TL ne kadar oldu?

Dolar/TL geçen hafta test ettiği iki ayın en düşük seviyelerinin hemen üzerinde güne başladıktan sonra enflasyon verileriyle her iki yönlü dalgalansa da günü anlamlı bir değişim olmadan tamamlamıştı. Bu sabah ise Dolar/TL güne 5.21 seviyesinde başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu?

TCMB’nin sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklaması sonrası gerileyen dolar/TL’de 5.20’nin hemen üzerindeki hareket devam ediyor.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçen hafta yılın ilk enflasyon raporunda enflasyonda “ikna edici bir düşüş görülene kadar sıkı duruş sürdürülecek” mesajını vermesi piyasada TCMB’nin Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki tedirginliği ortadan kaldırdı.

TL’de iyimser ve sakin seyrin bugün de sürmesi beklenirken, TCMB’nin bugün ve yarın gerçekleştireceği yatırımcı toplantısında verilebilecek mesajlar izlenecek.

Öte yandan piyasada Suriye ve Venezuela konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve Brexit yakından takip ediliyor.

Yurtiçinde bugün saat 1000’da aylık fiyat gelişmeleri raporu, saat 1430’da reel efektif döviz kuru endeksi açıklanacak. Yurtdışında ise saat 1155’te Almanya hizmetler PMI, saat 1200’de Euro bölgesi hizmetler PMI, saat 1300’te Euro bölgesi perakende satışlar ve saat 1800’de ABD ISM hizmetler endeksi açıklanacak.


Dolar/TL, yılın ilk enflasyon raporu toplantısında verilen mesajlarla geçen hafta 5.35’li seviyelerden iki ayın en düşüğü olan 5.1612’ye kadar gerilemiş ancak Cuma günü Çin PMI verilerinin yarattığı satış baskısı ve ABD Türkiye ilişkilerine ilişkin soru işaretleriyle 5.20’nin üzerine çıkmıştı.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, TCMB’nin sıkı para politikası duruşuna ilişkin kararları ve Fed açıklamalarının etkisinin hala kurda hissedildiğini söyleyerek, “Dolar/TL’de farklı bir teknik görüntü beklemiyoruz sıkışık seyir var ve yükselişler satış baskısı ile karşılanmaya devam ediyor. TL için risk unsurları şu anda stabil dolayısıyla dolar/TL’de sakin seyir bekliyoruz, 5.10-5.35 arasındaki sıkışık seyri izlemeye devam edeceğiz. ABD Başkanı Donald Trump’ın kongrede yapacağı konuşma izlenecek. Öte yandan Suriye ya da Venezuela konusunda ekstra haber akışı gelirse genel görünümdeki sakinliği bozabilir” dedi.

REUTERS

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 08:37
SIRADAKİ HABER