Dolar/TL ne kadar oldu?

Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamalarıyla geçen hafta 5.35'li seviyelerden 5.20'nin altına kadar gerileyen dolar/TL bu hafta 5.20 etrafında hareket ediyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu?

Bugün iç piyasada takip edilecek bir veri bulunmazken dış piyasalarda ise geçen yılın son çeyreğine ilişkin ABD verimlilik ve işgücü maliyeti verileri izlenecek.
Diğer taraftan piyasada Suriye ve Venezuela konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve Brexit yakından takip ediliyor.

Genel olarak yatay bir seyir gözlenen dolar/TL dün ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’na yönelik açıklamaları sonrası bir miktar dalgalandı.

Erdoğan, İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin Hazine’ye devredileceğini, kararın ise mecliste verileceğini söyledi.

Küresel piyasalarda ise dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Birliğin Durumu konuşmasına hafif tepki vererek başlıca para birimleri karşısında yatay seyrediyor. Trump konuşmasında ticaret ve bütçe konularına değindi ancak yatırımcıları pek şaşırtmadı.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçen hafta yılın ilk enflasyon raporunda enflasyonda “ikna edici bir düşüş görülene kadar sıkı duruş sürdürülecek” mesajını vermesi piyasada TCMB’nin Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki tedirginliği ortadan kaldırmıştı. Böylece dolar/TL geçen hafta 5.35’li seviyelerden iki ayın en düşüğü olan 5.1612’ye kadar gerilemişti.
TL’de geçen hafta görülen değer kazancı sonrası tahvil faizlerinde de düşüş gözlenmişti. Bu düşüş sonrası ise tahvil getirileri de yatay seyrediyor. 2018 yılını yüzde 16.48 seviyesinde kapadıktan sonra 10 Ocak’ta yüzde 16.88 seviyesine kadar yükselen gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi sonrasında yönünü aşağı çevirdi.

Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri enflasyon raporu öncesi son işlem gününde spot kapanışta yüzde 15.34 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta son işlemde yüzde 14.31 seviyesindeydi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER