Euro Bölgesi büyüme beklentilerinde büyük revizyon

Neredeyse tüm G20 ekonomileri için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden OECD, özellikle Euro Bölgesi ekonomileri için aşağı yönlü büyük revizyonlar yaptı.

© DPA
Euro Bölgesi büyüme beklentilerinde büyük revizyon

OECD, küresel büyümenin ivme kaybetmeye devam ettiğine işaret etti ve 2019, 2020 yılları için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Bugün yayınladığı "Ara Ekonomik Görünüm Tahminleri Mart 2019" raporunda, bazı risklerin gerçekleşmesi ile küresel büyümenin zayıflamakta olduğunu vurgulayan OECD, küresel ekonomi için 2019 büyüme tahminini yüzde 3,5'ten yüzde 3,3'e ve 2020 için de yüzde 3,5'ten yüzde 3,4'e indirdi.

Neredeyse tüm G20 ekonomileri için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden OECD, özellikle Euro Bölgesi ekonomileri için 2019 ve 2020 beklentilerinde büyük revizyonlar yaptı.

Euro Bölgesi için 2019 büyüme tahminini yüzde 1,8'den yüzde 1'e indiren OECD, 2020 için ise yüzde 1,6'den 1,2'ye çekti. Almanya için 2019 büyüme tahminini yüzde 1,6'dan yüzde 0,7'ye düşüren OECD, Fransa için de yüzde 1,6'dan 1,3'e indirdi. OECD, İtalya ekonomisinin ise 2019'da yüzde 0,2 daralacağını ve 2020'de sadece yüzde 0,5 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

Büyük yapısal reformlara ihtiyaç var
Küresel büyümede yavaşlamaya neden olarak yüksek politika belirsizliğini, devam eden ticari gerilimleri, işletme ve tüketici güvenlerindeki aşınmayı işaret eden OECD, "Global ticarette büyüme keskin şekilde yavaşladı ve yeni siparişler için anket ölçümleri birçok ülkede düşmeye devam ediyor. Geçen yıl uygulanan ticaret sınırlamaları büyümeyi, yatırımları ve özellikle düşük gelirli hane halkları için yaşam standartlarını düşürüyor" tespitini yaptı.

Avrupa için aralarında Brexit'in de olduğu önemli politika belirsizliklerinin devam ettiğine dikkat çeken OECD, Britanya'nın AB'den düzensiz bir şekilde ayrılmasının tüm Avrupa ekonomileri için önemli maliyetler ortaya çıkaracağını vurguladı.

Euro Bölgesi'nde yatırımları teşvik etmek, zayıf talep ve orta vadeli büyüme görünümü ile başa çıkmak için koordineli makroekonomik ve yapısal politika adımlarına ihtiyaç olduğuna işaret eden OECD, orta vadede yaşam standartlarını iyileştirmek için tüm ekonomilerin büyük yapısal reform iddiası ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

SIRADAKİ HABER