Gıdadaki şikâyet patlaması Meclis gündeminde: Bakan salgına bağladı

'Gıda denetimi bir halk sağlığı meselesidir ve bakanlık bu işi ciddiye almalıdır.'

© GETTY IMAGES AFP
Gıdadaki şikâyet patlaması Meclis gündeminde: Bakan salgına bağladı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ALO 174 Gıda Hattı’na gelen şikâyet sayısının her yıl katlanarak artmasına karşın uygulanan cezalardaki azalmaya dikkat çekerek yaşanan çelişkiyi Meclis gündemine taşıdı.

Emir’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise gıdadaki şikayetlerle ilgili “Covid-19 salgını sebebiyle tüketicilerin gıda güvenilirliği konusunda hassasiyetinin arttığını” savundu.

‘FAHİŞ FİYATLARLA MUTFAKTAKİ YANGIN ARTTI’

Cumhuriyet’in haberine göre Bakan Pakdemirli’nin yanıtını değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Emir, hem tarımdaki yanlış politikalar hem de ekonomideki kötü gidişat nedeniyle yurttaşların sağlıklı, güvenilir ve ucuz gıdaya erişiminin büyük sorun haline geldiğini ve fahiş fiyat artışlarıyla birlikte mutfaktaki yangının daha da büyüdüğünü belirtti.

‘BAKAN DENETİM EKSİKLİĞİNİ GİZLEYEMEZ, BU MESELE CİDDİYE ALINMALI’

Emir, ALO 174 Gıda Hattı’na gelen şikâyet sayılarının son 5 yılda ikiye katlanmışken, yetersiz olan gıda kontrol görevlisi sayısının ancak yüzde 40 oranında artırılabilmiş olmasının kabul edilir bir durum olmadığını kaydederek “Rakamlarla personel yetersizliği net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bakan, şikâyetlerdeki artışı Covid-19 salgınına bağlayarak, denetim eksikliğini gizleyemez. Gıda denetimi bir halk sağlığı meselesidir ve bakanlık bu işi ciddiye almalıdır” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

SIRADAKİ HABER