İhracatta hesaplama sistemi değişti

İhracat rakamları ilk kez ‘Özel Ticaret Sistemi’nin (ÖTS) yanı sıra ‘Genel Ticaret Sistemi'yle de (GTS) hesaplandı. Ocak 2019 rakamlarına göre ihracat, ÖTS'ye göre yüzde 5.93 artışla 13.71 milyar dolar oldu. GTS'ye göre ise yüzde 6,3 artışla ocak ayında 13.9 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bundan sonra ihracatta Genel Ticaret Sistemi'ne geçeceğini açıkladı.

© AA
İhracatta hesaplama sistemi değişti

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Almanya, İtalya ve İngiltere olarak sıralandı. Avrupa Birliği’nin (AB) ise ihracat içindeki payı yüzde payı yüzde 51,3 oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ocak ayı ihracat rakamlarını düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı. İhracat rakamları ilk kez ‘Özel Ticaret Sistemi’nin yanı sıra ‘Genel Ticaret Sistemi’yle de hesaplandı.

Özel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 5.93 artışla 13.71 milyar dolar oldu. Genel ticaret sistemine göre ise ocak ayı ihracatı yüzde 6,3 artışla 13.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 73’ü aştı.

Ticaret Bakanı Pekcan, Ekonomi Gazetecileri’yle buluşmasında, Türkiye’nin ihracatta Genel Ticaret Sistemi’ne geçeceğini açıkladı. Pekcan “Özel Ticaret Sistemi’yle sınırlarımız içinde üretilen yüzde 100 bütün ürünleri dahil etmiyoruz. Serbest bölgelerde yaptığımız dış ticaret ve antrepo verileri hariç tutuluyor. Oysa bunlar da Türkiye sınırları içerisinde yapılıyor” dedi. Pekcan, toplam dış ticaret verisine bakıldığında genel ile özel ticaret sistemi arasında 1 milyar 240 milyon  dolar fark görüldüğünü söyledi.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER