IMF: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunu belirterek 'Bu işte birlikteyiz, bundan ancak birlikte çıkabiliriz' dedi.

© AP
IMF: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini belirterek, dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğini söyledi.

Georgieva, Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen "Birliğin Durumu" başlıklı video konferans etkinliğinde, dünya ekonomisinin nisan ayında daha iyi bir tablo çizdiğini belirtti, Georgieva, ABD ve Çin ekonomileri için "güçlü bir şekilde çalışan iki motor" benzetmesi yaptı.

‘YAZ AYLARINDA TOPARLANMA HIZLANACAK’

Georgieva, yaz aylarında Avrupa Birliği'nin de aşılarla söz konusu iki ekonomiyi yakalamasını beklediklerini belirterek, toparlanmanın hızlanacağını dile getirdi.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 6 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini hatırlatan Georgieva, ancak ülkeler arasında ayrışan toparlanmanın ciddi bir sorun olduğunu anlattı.

Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunu ifade ederek, "Bu işte birlikteyiz, bundan ancak birlikte çıkabiliriz" dedi.

‘YÜKSELEN FAİZ ORANLARINA HAZIRLANMAMIZ GEREKİYOR’

Dünya gazetesinin aktardığı habere göre salgına karşı sağlanan politika desteğinin kaçınılmaz olarak geri çekilmesi gerekeceğini belirten Georgieva, bunun çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, "Muhtemelen yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor. Özellikle ABD faiz oranlarını izlemek önemli, çünkü orada önemli bir hareket var" dedi.

IMF Başkanı Georgieva, potansiyel olarak faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda henüz büyüyemeyen, geride kalan ve yüksek borç yükü altındaki ülkelerin kendilerini zor bir durumda bulabileceğini ifade etti.

COVİD-19 AŞILARINDA FİKRİ MÜLKİYET HAKKININ KALDIRILMASI TARTIŞMALARI

Covid-19 aşılarında fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına yönelik tartışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Georgieva, aşı üretimi ve dağıtımının önündeki engellerin kaldırılması için güçlü ekonomik argümanlar olduğunu, ancak fikri mülkiyet hakkı korumalarının kaldırılmasına başka önlemlerin eşlik etmesi gerektiğini savundu.

SIRADAKİ HABER