S&P’den önemli ekonomik uyarılar

Geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu teyit eden kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ekonomi için önemli uyarılarda bulundu. Kurum sorunlu kredilerin oranının yüzde 15-20 seviyesine çıkabileceğini belirtti. S&P direktörlerinden Rybnikov, "Bence(ekonomide) sert bir inişe şahit oluyoruz" diye konuştu.

© REUTERS
S&P’den önemli ekonomik uyarılar

S&P tarafından Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin düzenlenen panelde yapılan sunumda, “Türk hükümetinin halen mali manevra alanı var. Türkiye için izlenecek beş husus; bankaların varlık kalitesi ve dış finansman, ABD ilişkileri, mali pozisyon, yerel seçimler sonrası politikalar ve şeffaflık.” ifadeleri kullanıldı.

S&P analisti Magar Kouyoumdjian, “Takipteki ve yeniden yapılandırılan kredilerden oluşan sorunlu kredi oranının hali hazırda iki basamaklı seviyelerde olduğunu tahmin ediyoruz, yaklaşık (yüzde) 10-15 seviyesinde. Temel senaryomuza göre daha da yükselebilirler” dedi. Analist baz senaryoda bu kredilerin toplam kredilere oranının azami yüzde 15-20 seviyesine ulaşmasını öngördüklerimi belirtti.

S&P direktörlerinden Maxim Rybnikov da son dönemde Türkiye’nin cari açığındaki azalmanın ekonominin “yeniden dengelenmesi” olarak niteleyemeyeceğini belirterek, “Bence(ekonomide) sert bir inişe şahit oluyoruz” dedi.

Kouyoumdjian, son ödemelerini en az 90 gün kaçırmış kredilerin toplam kredileri oranı olarak ifade ettiği geri dönmeyen kredilerin (NPL)oranının ise yıl sonunda iki katına çıkarak yüzde 8’e yükseleceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

S&P tarafından düzenlenen telekonferansta sorulara cevap veren analistler, 2019’da TL’nin değerinde tek seferde gerçekleşecek “bozucu” bir değer kaybı beklemediklerini, ancak kurun uzun vadeli ortalamaları tekrar yakalamasının uzun süre alacağını düşündüklerini belirttiler.

REUTERS- AA

SIRADAKİ HABER