Elazığ’da bir krom madeninde göçük meydana geldi. Göçük altında işçiler kaldı. Bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık ve güvenlik güçleri sevk edildi. İşçilerden ikisi kurtarıldı.

AFAD: 1 vatandaşımızın arama kurtarma çalışmaları sürüyor
AFAD'dan yapılan açıklamada, "Alacakaya bölgesinde bir maden ocağında göçük meydan gelmiş olup ilk belirlemelere göre 3 maden işçisi göçük altında kalmıştır. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda 2 maden işçisi kurtarılmış; 1 vatandaşımızın arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

Vali: 2 işçi kurtarıldı
Vali Toraman, "Arama kurtarma faaliyetleri süratle başladı. İlk etapta bir işçimiz kurtarıldı. Biraz önce de ikinci işçimizin kurtarıldığı haberini aldık. Şu anda göçük altında 2 işçinin kaldığını değerlendiriyoruz. Onlara da ulaşmak için arama kurtarma ekiplerimiz yoğun şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar" dedi.

Alacakaya Belediye Başkanı: Yıldırım Holding bünyesinde bir taşeron firmaya ait bir saha
Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı, “Genel anlamda söylenenler doğru arkadaşlarımız müdahalelerde bulunuyorlar. Yıldırım Holding bünyesinde bir taşeron firmaya ait bir saha. Çalışma alanı kapsamına baktığınızda Alacakaya diye geçiyor bölgemiz. AFAD ve belediye ekiplerimiz olay bölgesindeler” dedi. Yaşlı, “Genel anlamda tabi ki maden sektörüyle uğraşıyorsanız belli göçükler mutlaka oluşuyor ne kadar önlem alsanız da. Bazı şahıs ya da kişisel problemler ya da mekanik hatalardan oluşan göçükler oluyor halen: Bunların minimalize edildiğini söyleyebilirim. Ama tamamiyle önüne geçilebilir mi? Bence geçilemez ama minimize edilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

CHP Alacak İlçe Başkanı: Bu ocak Yıldırım A.Ş.’nin dışında özel şirkete ait
Halk TV'ye konuşan CHP Alacak İlçe Başkanı Nazmi Gürbüz, “Yıldırım A.Ş.’nin ocakları var bu oraya yakın bir ocak Bedri Aydın diye bir müteahhittin ocağı. Göçük var ama net bir bilgimiz yok. Bu ocak Yıldırım A.Ş.’nin dışında özel şirkete ait bir ocak” dedi.

Elazığ Palu ilçesinde iki işçinin göçük altında kaldığı krom madeninde 2021 yılında asansör olarak kullandıkları vagonun düşmesi sonucunda iki işçinin, 2023 yılında da madende meydana gelen patlamanın ardından oluşan göçüğün altında kalan 1 işçinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.