Mamak’ta yaşayan Esra Yılmaz, eski eşi Barış Kolukırık’ın bıçaklı saldırısına uğradıktan sonra elektronik kelepçe takılmaması nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığını anlattı. Yılmaz, polislerin kelepçe takmadığını ve gerekçe olarak "elimizde kalmadı" dediklerini belirtti.

Olay, 6 Haziran’da gerçekleşti. Esra Yılmaz, eski eşi Barış Kolukırık tarafından bıçaklanarak 1 hafta yoğun bakımda kaldı. Yılmaz, mahkemenin saldırganı denetimli serbestlikle bıraktığını ve kendisine elektronik kelepçe takılmadığını söyledi.

Haftada bir imza

BirGün'den İlayda Kaya'nın haberine göre Yılmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Barış Kolukırık, anlaşmalı olarak boşandığımız günden bu yana beni tehdit ediyordu. 6 Haziran’da kapısına ağaç bırakmak için gitmiştim. Asansöre bindiğimde kapı açılır açılmaz bıçakla saldırdı. 8 yerimden bıçaklandım ve bağırsağım delindi. 5 saatlik bir ameliyat geçirdim.”

Barış Kolukırık, nöbetçi mahkemede denetimli serbestlikten yararlandı. Yılmaz, bu durumu şöyle özetledi: “Sadece haftada bir kez imza atıyor. Elektronik kelepçe talep ettim ama polisler yeterli kelepçe olmadığını söyledi. Bir kelepçenin boşa çıkmasını bekliyorlar. Beni bıçakladıktan sonra annemi arayıp ‘Götürün buradan, sonra yarım bıraktığım işi tamamlayacağım’ dedi. Bu saldırganlar cezasız kaldıkça, yarım bıraktıkları işi tamamlıyorlar. Yetkililer artık bir şey yapmalı. Elektronik kelepçe takılmıyorsa, en azından içeride tutulmalılar. Ölmemi mi bekliyorlar?”

Adli kontrolle serbest

Yılmaz’ın yaralı olarak Mamak Devlet Hastanesi’ne kaldırılmasının ardından hazırlanan tutanakta, “6 Haziran 2024’te aile içi kavga ihbarı üzerine olay yerine intikal edildi. Yılmaz’ın Barış Kolukırık tarafından yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bilgisi alındı. Yılmaz’ın ifadesi alındı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Kolukırık, sevk edildiği Ankara 4. Ceza Hâkimliği’nin sorgusu neticesinde adli kontrolle serbest bırakıldı” ifadelerine yer verildi.