Purulü Kültür Sanat tarafından bu yıl 12'ncisi düzenlenecek olan 'Engelsiz Filmler Festivali' bir kez daha 'Bir arada film izlemek mümkün' mesajını verecek. Festival, görselliğe ve işitselliğe dayalı bir sanat dalı olan sinemada bile, gerekli düzenlemelerle göremeyen veya işitemeyen seyircilerin diğer seyircilerle aynı seyir zevkini alabileceğini ortaya koyarken, görme ve işitme engellilerin toplumsal yaşama daha eşit katılımına katkı sağlayacak.

Türk Tuborg'un ana sponsorluğunda ve Avrupa Birliği Tür- kiye Delegasyonu, Goethe-Institut, Danimarka Büyükelçiliği, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Büyükelçiliği, Belçika Büyükelçiliği katkılarıyla düzenlenecek olan programda yer alan tüm filmler yine sesli betimleme ve ayrıntılı
altyazı seçenekleriyle gösterimde olacak.

RENKLİ SEÇKİLER

Bu yıl festival; Ulusal Uzun Film ve Kısa Film yarışmalarının yanı sıra, kendilerine özgü üsluplarıyla sinema tarihine iz bırakan sinemacıları odağına alan Parmak İzi seçkisi, farklı kültür ve coğrafyalardan insan hikayelerini konu edinen Kaleydoskop seçkisi, müziği sinemayla buluşturan hikayeleriyle Oditoryum seçkisiyle sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Festivaldeki 'Çocuklar İçin' seçkisi ve Stop Motion Animasyon Atölyesi de çocuk izleyicileri hem film izlemeye hem de bir arada üretime davet edecek.

ÇOCUK FİLMLERİ

Festival, çocuk sinemaseverlerin hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri amacıyla Endre Lund Eriksen ve Daniel Damm'ın Ev Ofis, Lena von Döhren ve Eva Rust'un Gölet, Janice Nadeau'nun Harvey, Jan Mika'nın Kaz, Anne-Sophie Gousset ve Clément Céard'ın Kız Kardeşler Arasında, An Vrombaut'un Saklambaç, Bram Algoed'un Sandıkta Ne Var? filmlerine yer verecek.

Tüm etkinliklerini erişilebilir olarak gerçekleştiren festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilir.