Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinden birinci parti olarak çıkan CHP ile atılan “normalleşme” adımlarını partisine sordu. Kulislere göre, partiden “devam” kararı çıktı ancak CHP’nin “hükûmete ayar verme” algısına müsaade edilmemesi istendi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AKP’nin son MYK toplantısında, Cumhur İttifakı ortağı MHP ile gerginliğin kıyısından dönülen “CHP ile normalleşme” adımları masaya yatırıldı. Aktarılanlara göre, Erdoğan, kurmaylarına “Ne diyorsunuz? Bu görüşmeleri keselim mi devam mı edelim?” diye sordu. Büyük çoğunluk muhalefetle diyaloğun devam etmesinde yarar olduğunu dile getirdi. Bazı MYK üyeleri ise Özgür Özel ve diğer CHP kurmaylarının bu görüşmeleri, günlerce tartışma konusu yapmalarının, ‘Hükûmete ayar’ verme algısı oluşturduğuna dikkat çekti. Bu şartlar altında CHP ile diyaloğun AK Parti’ye zarar verebileceğini savunanların olmasına rağmen, AKP’deki genel eğilim muhalefetle iletişimin kesilmemesi yönünde oldu.

CHP Lideri Özgür Özel, 2 Mayıs’ta AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmiş, Erdoğan da iadei ziyaretle 18 yıl sonra CHP Genel Merkezi’ne gitmişti. “Yeni anayasada uzlaşı” başlığını da gündeme getiren “normalleşme sürecinin” devam edip etmeyeceği merakla beklenirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı yazılı açıklama sonrası gündem bir anda değişmişti.

Son gelişmelerde MHP lideri Devlet Bahçeli “CHP’nin normalleşme maskeli sahtekar politik tasarımı esasen anormalliğin artan dozajlarda yedirilme sinsiliğinden başka bir şey değildir” tanımı yapmış; Erdoğan ise , "Bizim siyasette yumuşama, muhataplarımızın ifadesiyle "normalleşme" çabası, aslında muhalefeti normalleştirme çabasıdır. Sıkılı yumrukları açacak olan muhalefettir” demişti. Özel de Erdoğan’ın “normalleşme” kelimesini kullanmasına dikkati çekerek, “Şunu görmüş olmalılar, bu süreçte muhalefette yumuşama kimse beklemesin” ifadelerini kullanmıştı.