Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesiyle başlayan siyasetteki "yumuşama iklimine" işaret eden Erdoğan, " Siyasi atmosferde oluşan yumuşa ikliminde siyasetçilerin mesajları kadar toplumda siyaset kurumuna yönelik güvenin artmasının da önemli payı vardır. Bu iklimin geçici bir bahar esintisi değil, Türk siyasetinin hakim karakteri haline gelmesini ümit ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

"31 Mart seçim sonuçlarına dair parti içinde iç muhasebesini yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Geleneksel istişare kampımızı yapacağız. Hata değil, yanlışta ısrar kaybettirir." ifadelerini kullandı. 

"31 Mart'ta Türkiye haritası farklı renge boyanmıştır"
Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"31 Mart seçim çalışmalarını devam ettirirken, teşkilatlarımızla irtibatımızı en üst seviyede tuttuk. Bölücü örgüt uzantılarının seçmeni etki altına almaya çalışmaları dışında bir sorun yaşanmadı. Demokrasi asla ve asla sıfır toplamlı bir oyun değildir. Demokrasinin kazandığı yerde kaybeden olmaz. Sivil siyaseti güçlendiren her sonuç Türk siyaseti açısından eşsiz bir başarıdır.

Neredeyse her 10 yılda bir demokrasimiz vesayet odaklarının saldırısına uğradı. En son 15 Temmuz'da darbe girimini püskürttük. Vesayet odaklarının asla pes etmediğini hepiniz çok iyi biliyorsunuz. 14 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırken,  31 Mart'ta milli irade farklı şekilde tecelli etmiştir. Sandık sonuçlarından dolayı milleti suçlama, kabahati millete atma gibi yollara tevessül etmedik. 

31 Mart'ta milletimizin takdiriyle Türkiye haritası daha farklı renge boyandı. 14 Mayıs seçimlerinde birilerinin yaptığı gibi sahnelenen 'öndeyiz' müsamerelerine başvurmadık. Parti olarak hedeflerimizin uzağında kalsak da 31 Mart sonuçlarını müspet karşıladık.

"Siyasette yumuşamanın hakim hale gelmesini ümit ediyoruz"
Sandığın itibarına itibar katan her neticeyi partimizin oyları ne olursa olsun Türkiye'nin 75 yıllık demokrasi mücadelesinde aşılmış bir eşik olarak görüyoruz. Cumhur İttifakı'nın olgun duruşu 31 Mart sonrasında siyasetin genel havasını değiştirmiştir. Siyasi atmosferde oluşan yumuşa ikliminde siyasetçilerin mesajları kadar toplumda siyaset kurumuna yönelik güvenin artmasının da önemli payı vardır. Bu iklimin geçici bir bahar esintisi değil, Türk siyasetinin hakim karakteri haline gelmesini ümit ediyoruz. 

Muhalefetteki muhataplarımızın da dirayetli davrandığını görüyor, bundan da memnuniyet duyuyoruz. Sandığa giderek oyunu kullanan her vatandaşa teşekkür ediyorum

"Seçim sonuçlarına dair iç muhasebemizi yaptık, yapıyoruz"
31 Mart seçim sonuçlarını göz ardı etmiyoruz. Sonuçlara dair kapsamlı iç muhasebemizi partimizin yetkili organlarında yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. 

"Hata değil, yanlışta ısrar kaybettirir"
Geleneksel istişare kampımızı yapacağız. Hata değil, yanlışta ısrar kaybettirir.

Siyasetçisiyle kaprisli bürokratıyla kimse partimize gönül veren fedakarlıklarını şahsi hevesleri için zayi edemez. İştişare ve yenilenme sürecimizin sonunda AKP olarak yolumuza çok daha güçlü bir şekilde devam etmekte kararlıyız. Başlatmayı kararlaştırdığımız kongre sürecini en önemli vesilesi olarak görüyoruz.

Siyasette rotamızı bugüne kadar hep milletimiz çizdi. İstişarelerimizi milletimizle yaptık. Derdimizi milletimize anlattık. Sorunlarımıza milletimizle birlikte çözüm aradık. Başarılarımızın sevincini yine milletimizle paylaştık. İhtiyaç duyduğumuzda her zaman milletimizi yanımızda bulduk. Millet bize bakınca kendini gördü, kendi meselelerini gördü aynı zamanda sıkıntılarına çözüm üretecek güçlü irade gördü. Attığımız adımları bugüne kadar dedikodulara göre belirlemedik. Temel bir kriterimiz vardır; o da Hakka ve halka hizmet etmektir.

"Kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını, şahsi heves için zayi edemez"
Siyasetçisiyle, kaprisli bürokratıyla, lobisiyle, çıkar gruplarıyla kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını, şahsi heves ve hesabı için zayi edemez. Bu ağır vebali biz şahsen taşıyamayız.

Yeni isimlerle, yeni değerlerle, yeni hizmet erleriyle kadrolarımızı tahkim ederken partimizin emektarlarına vefasızlık göstermeyeceğiz. AKP'den güç devşirecek değil, AKP'ye güç katacak, heyecan katacak şahsiyetlere ihtiyacımız var. Siyaseti kariyer basamağı olarak görenlerle geçmiş tecrübelerimizin ışığında da çok çok iyi biliyoruz."