Fehmi Koru*

Parti içi ve çevresinden gelen eleştirilerin sonunda istifalara dönüşmesiyle sarsılan İYİ Parti’nin sözcüsü Kürşad Zorlu, dün, ilginç bir açıklama yaptı.

Dediği şu: “Partimize yönelik manipülatif, bütünleşik, yer yer planlı bir saldırının olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Ve ardından daha da ilginç cümle geldi: “Bunun adı operasyon siyasetidir.”

Bilmiyorum başkaları da kullanmış mıdır, ama İyi Parti’nin istifalara yol açan iç kargaşasının bir ‘operasyon’ olabileceğini açıkça ifade eden benim.

Hiç kuşkuları olmasın; İYİ Parti şu anda ilk seçimde ciddi bir tökezlemeyle karşı karşıya kalabileceği bir ortama sürükleniyor ve bunun adı da operasyondur.

Konuda buraya kadar anlaşıyoruz, ancak açıklamanın bütününe baktığımda, sözcünün görüşü partinin vardığı kesin tespit ise, onlarla bu noktadan sonra ayrılıyorum.

Onların operasyon için gördükleri ve gösterdikleri adres ile benim tahminim farklı çünkü.

Yakından izlediğim bir partiye yönelik ilk operasyona Milli Selamet Partisi (MSP) uğramıştı. Girdiği ilk seçim olan 1973 genel seçiminden kimsenin beklemediği önemde bir başarı gösterip 48 milletvekili kazanarak çıkmıştı MSP. [Aynı seçimde diğer partilerin milletvekili sayıları: Bülent Ecevit’in başında bulunduğu CHP 185, Süleyman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi 149, genel başkanı Ferruh Bozbeyli olan Demokratik Parti 45.]

Sandık tek bir partiye iktidarı vermediğinden, uzun pazarlıklar sonucu hükümeti CHP ile MSP kurdular.

Kıbrıs’a müdahale bu koalisyon hükümetinin eseridir (1974).

Hükümetin icraatlarından biri de sınırlı bir genel af çıkartmaktı. Anayasa Mahkemesi’nin devreye girmesiyle af iyice genişledi. İşte bu noktadan itibaren MSP’ye yönelik operasyon başladı. 1977 genel seçimine gidilirken, parti içerisinde çıkan ihtilafta, kuruluşunda canla başla çalışmış, bazısı Erbakan’ın öğrencisi de olan milletvekilleri teker teker istifa etmeye başladılar. Seçime bu moral bozukluğuyla giren MSP, milletvekillerinin yarısını kaybederek sandıktan çıktı. Sadece 24 milletvekili çıkarabildi MSP.

Operasyon ise tam bir operasyondu 1977 öncesinde MSP’ye çekilen…

Peki de kim veya kimler yaptı bu operasyonu?

Kıbrıs müdahalesi sonrasında kazandığı ünü oya çevirmek ve bu arada ortağından da kurtulmak istediğini belli eden CHP’den doğal olarak  kuşkulandı MSP. Yıllar sonra bile, o dönemin MSP yönetiminden isimler, ne zaman bu konu açılsa, adres olarak CHP’yi gösterdiler.

Oysa adres başkaydı.

Türk siyasetinin en deneyimli isimlerinden, kendisini bir süre önce siyaset dışına atmış biri, geçmişten beri yakınlığı bulunan muhalefetin en cerbezeli liderinin teşvikiyle, elini MSP’nin içine uzatmıştı. Rahatsızlık duyan milletvekillerini tek tek arıyor, ne kadar onurlu bir mücadele verdikleri için onları tebrik ediliyordu.

Operasyonun her aşamasında…

Bu arada, siyasetin cerbezeli lideriyle içli dışlı bir İslami camia da, milletvekillerinden yakın gördüklerini, hapisteki anarşistlerin affedilmesini ileri sürerek, manevi baskıya uğratıyordu.

Hem kişisel temaslarla, hem de basın yoluyla…

Muhalefetin cerbezeli liderinin, her istifadan sonra, ellerini ovuşturduğundan eminim.

İstifalar tam seçime beş kalmışken başladı ve istifa ederek partiden ayrılanlar seçmenleri etkilemek için ellerinden geleni yaptılar.

Ayrılanlardan yakın tanıdıklarımla bu konuyu o zaman ve daha sonraları konuşurken, hiçbir baskı altında kalmadan bunu yaptıkları savunmalarını çok dinledim. İçlerinden bir-ikisi de yazdıkları anılarda aynı izlenimi paylaştılar.

Operasyonların başarılı olanı, iki tarafın da hangi eller tarafından yönlendirildiklerinin farkına varamadığı türdür.

Geçmişte MSP’nin başına geldiği, şimdilerde de İYİ Parti’nin maruz kaldığı gibi…

Parti sözcüsünün açıklaması İYİ Parti yönetiminin operasyon adresini iyi tespit edemediğini belli ettiği gibi, ayrılanların açıklamaları da nereden esinlenerek öyle davrandıklarını tam bilemediklerini gösteriyor.

Bir nokta önemli bu tür operasyonların başarılı olabilmesi için: Operasyona uğratılacak partinin de buna müsait olması gerekiyor.

MSP zaferle çıkılan Kıbrıs müdahalesi sonrasında kazandığı kendine fazla güvenle CHP’nin baskısıyla çıkarılan genel af olayını iyi yönetemedi. İYİ Parti de son 2023 seçimini iyi yönetemedi; şimdi de yerel seçime yanlış bir politikayla hazırlanıyor.

Yani, operasyona müsait.

CHP?

Her iki -MSP ve İYİ Parti- operasyonlarında CHP’nin payı var, ama esas adres iki olayda da farklı.

Cevabını aradığım soru şimdi şu: İYİ Parti son seçime kadar parçası olduğu Millet İttifakı’ndan ayrılmıştı; acaba sonrasında Cumhur İttifakı içerisine girmeye ve müzakereye hazır olduğu mesajı vermiş olabilir mi?

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden aynen alınmıştır.

Editör: Can Polat