Fransa'da yapılan erken parlamento seçimlerinin ilk turunda çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi, birinci parti oldu.

Kamuoyu araştırması şirketlerinin çıkış anketleri üzerinden yaptığı projeksiyonlara göre Ulusal Birlik, kuruluşundan bu yana ilk parlamentonun alt kanadında çoğunluğu elde etmeye bu kadar yakın olacak. Birçok farklı hesaplamaya göre aşırı sağcı parti, oyların üçte birinden fazlasını alarak 2022'deki yüzde 18'lik oy oranını iki katına çıkarıyor. Parlamentonun nasıl şekilleneceğini ise 7 Temmuz'da yapılacak seçimlerin ikinci turu belirleyecek. 

IFOP'un projeksiyonlarına göre aşırı sağcı Ulusal Birlik yüzde 34.2, solcu ittifak Halk Cephesi yüzde 29.1, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un müttefiklerinin oluşturduğu Birlikte koalisyonu ise yüzde 21.5 oy aldı. BFMTV'nin projeksiyonlarında göre Ulusal Birlikte yüzde 33, Halk Cephesi yüzde 28.5, Birlikte ise yüzde 22 oy aldı. 

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa'da birinci parti olmayı başaran Ulusal Birlik'in parlamento seçimlerinde de birinci parti olacak oy oranına ulaşması, Avrupa'da piyasaları, Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği ve Fransa'nın çeşitli ülkelerdeki askeri varlığını nasıl kullandığını değiştirebilir. 

Macron, üç hafta önce AP seçimlerinde partisinin aşırı sağın gerisinde kalmasının ardından erken genel seçim çağrısında bulunmuş ve halkı aşırı sağa karşı birleşmeye davet etmişti. 

Fransa'da birçok seçmen enflasyon ve ekonomik görünümden şikayetçiyken, halkın bir kısmı da Macron'u "halktan kopuk" bir lider olarak görüyor. Macron'un emekli maaşı reformu ve emeklilik yaşını 64'e çıkarması tartışma konusu olmuştu. 

Ulusal Birlik'in de-facto lideri Marine Le Pen'in göçmen karşıtı söylemi ise yıllar içinde seçmende yıllar içinde giderek daha fazla karşılık bulmaya başladı. 

Le Pen, projeksiyonların yayımlanmasından sonra yaptığı ilk açıklamada, "Demokrasi sonuç verdi ve halk temiz bir sayfa açmaya hazır olduğunu gösterdi" dedi. Önümüzdeki hafta yapılacak olan ikinci tur seçimlerinin önemini vurgulayan Le Pen, Ulusal Birlik Genel Başkanı Jordan Bardella'nın Başbakan olabilmesi için mutlak çoğunluk gerektiğini söyledi. 

İkinci turda sandıktan aşırı sağ zaferi çıkması durumunda Macron, görev süresinin geri kalanında aşırı sağcı bir başbakanla çalışmak zorunda kalacak ve "topal ördek" konumuna düşecek.